AQSh va Eron keskinligi: mintaqada xavfsizlik choralari kuchaymoqda
AQSh va Eron o‘rtasidagi keskinlik yangi qarama-qarshilik ehtimoli haqida xavotirlarni kuchaytirdi. Ommaviy axborot vositalarining xabarlariga ko‘ra, AQSh Qatardagi Al-Udeyd harbiy aviabazasidan ayrim xodimlarini ehtiyot chorasi sifatida olib chiqishni boshlagan.
Bu harakatni mutaxassislar "postura o‘zgarishi" deb baholashmoqda va bu keng ko‘lamli evakuatsiya emasligi ta’kidlanmoqda. Qatar rasmiylari ham bu qadamni mintaqadagi mavjud keskinlik bilan bog‘lamoqda.
Mazkur vaziyat xavfsizlik choralari kuchaytirilayotganining belgisidir. Chunki bunday bazalardagi har qanday harakat odatiy logistika emas, balki xavf-xatarlar borasida signal sifatida qabul qilinadi.
Shu bilan birga, Eron havo hududi qisqa muddat cheklangandan so‘ng yana parvozlar uchun ochildi. Reuters axborot agentligi xabariga ko‘ra, Eron bir necha soat davomida havo hududini yopgan, ammo keyinchalik parvozlarga ruxsat bergan.
Parvozlarni kuzatish xizmatlarida ayrim samolyotlarning Tehron tomon yo‘l olgani qayd etilgan. Ichki vaziyatga to‘xtaladigan bo‘lsak, Eronni qamrab olgan ommaviy noroziliklar so‘nggi haftalarda susaygani haqida xabarlar mavjud.
Shu bilan birga, qurbonlar soni haqida rasmiy statistika taqdim etilmagan. Ayrim mahalliy manbalar kamida 100 dan ortiq xavfsizlik xodimi halok bo‘lganini aytsa, muxolifat va huquq himoyachilari qurbonlar soni bundan ancha yuqori ekanini ta’kidlashmoqda.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchi namoyishchilarning ommaviy qatl etilishi haqidagi iddaolarni rad etdi. Bu bayonot AQSh prezidenti Donald Trampning “namoyishchilar o‘ldirilishi to‘xtatilgani” haqida bergan izohidan so‘ng yangradi.

США и Иран: меры безопасности в регионе усиливаются
Напряжённость между США и Ираном усилила опасения по поводу возможного нового конфликта. По сообщениям СМИ, США начали выводить часть персонала с военной авиабазы Аль-Удейд в Катаре в качестве меры предосторожности.
Эксперты оценивают это действие как «изменение позиции» и подчёркивают, что это не масштабная эвакуация. Официальные лица Катара также связывают этот шаг с текущей напряжённостью в регионе.
Эта ситуация является признаком усиления мер безопасности. Ведь любые действия на таких базах воспринимаются не как обычная логистика, а как сигнал о наличии угроз.
В то же время воздушное пространство Ирана вновь открылось для полётов после кратковременного ограничения. По данным информационного агентства Reuters, Иран закрыл воздушное пространство на несколько часов, но затем разрешил полёты.
Службы отслеживания полётов зафиксировали, что некоторые самолёты направлялись в сторону Тегерана. Что касается внутренней ситуации, имеются сообщения о снижении массовых протестов в Иране за последние недели.
При этом официальная статистика по числу жертв не предоставлена. Некоторые местные источники утверждают, что погибло более 100 сотрудников сил безопасности, тогда как оппозиция и правозащитники заявляют, что число жертв значительно выше.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи отверг обвинения в массовых казнях демонстрантов. Это заявление прозвучало после комментария президента США Дональда Трампа о том, что «убийства демонстрантов прекращены».
Подводя итог, можно сказать, что восстановление воздушного сообщения указывает на некоторое смягчение ситуации в регионе, однако геополитическая напряжённость сохраняется. Каждое действие обеих сторон, даже небольшие меры, имеют большое значение.