Grenlandiya: Daniya va AQSh o‘rtasida keskinlik kuchaymoqda
AQSh prezidenti Donald Trampning Grenlandiyaga bo‘lgan qiziqishi ortidan Daniya va Yevropa mamlakatlari xavfsizlikni ta’minlash maqsadida orolga kichik harbiy guruhlar yuborishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp Grenlandiyani strategik ahamiyatga ega va minerallarga boy hudud sifatida ko‘rib, uni AQSh nazoratida bo‘lishi kerakligini ta’kidlamoqda. U bu orqali orolni Rossiya yoki Xitoy ta’siridan himoya qilishni maqsad qilgan.
Daniya bosh vaziri Mette Frederiksenning so‘zlariga ko‘ra, Daniya Grenlandiyaning AQSh tomonidan egallanmasligi uchun barcha choralarni ko‘rmoqda. Daniya va Grenlandiya vakillari AQSh bilan muzokaralar o‘tkazib, yuzaga kelgan nizoni tez fursatda hal qilishga intilmoqda.
Bu orada Germaniya, Fransiya, Shvetsiya va Norvegiya kabi davlatlar ham Grenlandiyaga o‘z harbiy xodimlarini yuborib, ittifoqchilar bilan birgalikda mashg‘ulotlar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Daniya mudofaa vazirligiga ko‘ra, bunday harakatlar ikki asosiy maqsadga xizmat qiladi: birinchidan, Grenlandiyani himoya qilishga tayyor ekanliklarini namoyish etish, ikkinchidan esa, orolning suverenitetini himoya qilishni ta’minlash.
Grenlandiya bosh vaziri Jens-Frederik Nielsen orolning AQSh nazorati ostiga o‘tmasligini va Daniya hamda NATO tarkibida qolishini tasdiqladi. Shu bilan birga, Daniya va Grenlandiya vakillari AQSh bilan ishchi guruh tuzib, Grenlandiya xavfsizligini muhokama qilishni rejalashtirgan.

Гренландия: напряженность между Данией и США усиливается
После проявленного интереса президента США Дональда Трампа к Гренландии, Дания и европейские страны начали направлять на остров небольшие военные группы с целью обеспечения безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Трамп рассматривает Гренландию как стратегически важную и богатую минералами территорию и подчеркивает, что она должна находиться под контролем США. Он ставит целью защитить остров от влияния России или Китая.
По словам премьер-министра Дании Метте Фредериксен, Дания предпринимает все меры, чтобы Гренландия не была захвачена США. Представители Дании и Гренландии ведут переговоры с США, стремясь как можно скорее разрешить возникший конфликт.
Тем временем такие страны, как Германия, Франция, Швеция и Норвегия, также планируют направить своих военных на Гренландию и проводить совместные учения с союзниками. По данным министерства обороны Дании, такие действия служат двум основным целям: во-первых, продемонстрировать готовность защищать Гренландию, во-вторых, обеспечить защиту суверенитета острова.
Премьер-министр Гренландии Йенс-Фредерик Нильсен подтвердил, что остров не перейдет под контроль США и останется в составе Дании и НАТО. Вместе с тем представители Дании и Гренландии планируют создать рабочую группу с США для обсуждения безопасности Гренландии.