Ko‘rfaz davlatlari Trampni Eronga hujumdan qaytardi
Saudiya Arabistoni, Qatar va Ummon rasmiylari AQSH prezidenti Donald Trampni Eronga qarshi harbiy hujum rejasidan voz kechishga ko‘ndira oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Saudiyalik yuqori lavozimli amaldorning ta’kidlashicha, mazkur uch davlat so‘nggi daqiqalarda faol diplomatik sa’y-harakatlar olib borib, Vashingtonni keskin qadamdan tiyilishga undagan. Amaldorning so‘zlariga ko‘ra, ushbu harakatlar Trampni Eronga o‘z niyatini tinch yo‘l bilan namoyish etish imkonini berishga ishontirishga qaratilgan edi.
Tomonlar hozir ham AQSH bilan muloqotni davom ettirib, erishilgan ishonchni mustahkamlash va mavjud ijobiy muhitni saqlab qolishga harakat qilmoqda. Asosiy maqsad — vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilish va yangi mojarolarning oldini olishdir.
Shuningdek, iqtisodiy xavotirlar ham bu qarorda muhim rol o‘ynadi. The Wall Street Journal nashri xabariga ko‘ra, Saudiya Arabistoni boshchiligidagi arab davlatlari AQSHni Tehronga harbiy zarba bermaslikka chaqirgan.
Chunki bunday keskin qadam neft bozorlarida beqarorlikka olib kelishi, narxlarning o‘zgarishi va buning oqibatida AQSH iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin edi. Eron tomoni ham muayyan signallar bergan.
Eronning Pokistondagi elchisi Rizo Amiriy Mug‘odamning so‘zlariga ko‘ra, Donald Tramp Tehronga AQSH tomonidan hujum qilinmasligini ma’lum qilgan. Buning evaziga AQSH Erondan mintaqadagi Amerika obyektlariga zarba bermaslikni va vazminlikni saqlashni so‘ragan.
Bu vaziyatning bir jihati Erondagi norozilik namoyishlari bilan ham bog‘liq. Namoyishlar boshlangach, Tramp AQSH rasmiylari bir nechta keskin harakat variantlarini ko‘rib chiqayotganini bildirgan edi.
The New York Times ma’lumotiga ko‘ra, Trampga Tehrondagi noharbiy obyektlarga zarba berish ssenariysi ham taklif qilingan. Biroq, 14-yanvar kuni Tramp Eron rasmiylari namoyishchilarni jazolashdan voz kechgani haqida ma’lumot bergan.
Xulosa qilib aytganda, Ko‘rfaz davlatlari bu safar mojaroni oldini olish diplomatiyasini muvaffaqiyatli qo‘lladi. Endi asosiy vazifa — erishilgan ijobiy muhitni saqlab qolish.
Chunki mintaqada biror mojaro boshlansa, uning oqibatlari neft bozori va mintaqaviy xavfsizlikka jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Страны Залива отговорили Трампа от атаки на Иран
Официальные представители Саудовской Аравии, Катара и Омана смогли убедить президента США Дональда Трампа отказаться от плана военного удара по Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам высокопоставленного саудовского чиновника, эти три страны в последние минуты активно вели дипломатические усилия, призывая Вашингтон воздержаться от резких действий. По словам чиновника, эти меры были направлены на то, чтобы убедить Трампа дать возможность выразить свои намерения мирным путем.
Стороны продолжают поддерживать диалог с США, стремясь укрепить достигнутое доверие и сохранить существующую позитивную атмосферу. Главная цель — мирное разрешение ситуации и предотвращение новых конфликтов.
Кроме того, экономические опасения сыграли важную роль в этом решении. По данным издания The Wall Street Journal, арабские страны под руководством Саудовской Аравии призвали США не наносить военный удар по Тегерану.
Потому что такой резкий шаг мог привести к нестабильности на нефтяных рынках, изменению цен и, как следствие, негативно повлиять на экономику США. Иран также дал определённые сигналы.
По словам посла Ирана в Пакистане Ризо Амирии Мугодама, Дональд Трамп сообщил, что США не будут атаковать Иран. Взамен США попросили Иран не наносить удары по американским объектам в регионе и сохранять сдержанность.
Одна из сторон этой ситуации связана с протестами в Иране. После начала демонстраций Трамп заявил, что официальные лица США рассматривают несколько вариантов резких действий.
По информации The New York Times, Трампу также предлагался сценарий удара по невоенным объектам в Тегеране. Однако 14 января Трамп сообщил, что иранские власти отказались от наказания протестующих.
Подводя итог, можно сказать, что страны Залива успешно применили дипломатию предотвращения конфликта. Теперь главная задача — сохранить достигнутую позитивную атмосферу.
Потому что в случае начала конфликта в регионе его последствия могут серьезно повлиять на нефтяной рынок и региональную безопасность.