Kreml Venesuela bo‘yicha sukut saqlashda davom etmoqda
The Moscow Times ma’lumotlariga ko‘ra, yangi yil ta’tilidan so‘ng Kremlga xorijiy elchilar ishonch yorliqlarini topshirgan marosimda Putin Venesuela haqida gapirmagan. Faqatgina Venesuelani Rossiyaning “do‘sti” va “ishonchli hamkori” sifatida tilga olgan.
Shuningdek, Putin Venesuela neftini tashishda foydalanilgan Rossiya tankerlarining hibsga olinishi masalasiga ham to‘xtalmagan. Bu mavzu bo‘yicha Kremlning sukut saqlashi kuzatuvchilar orasida turli savollarni keltirib chiqarmoqda.
15-yanvar kuni Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov ham birinchi brifingda bu masalani tilga olmadi. Bu holat Kremlning rejalangan strategiyasi bo‘lishi mumkin, degan taxminlarni kuchaytiradi.
Putin elchilarga murojaatida xalqaro vaziyatning yomonlashayotganini ta’kidlar ekan, davlatlar o‘rtasidagi muloqot monologga aylanib borayotganini qayd etdi. Biroq Venesuela masalasida bu kabi keskin bayonotlar bildirilmagani e’tiborni tortmoqda.
AQSH Maduroga qarshi qaratilgan operatsiya o‘tkazgani aytilmoqda. Shu bilan birga, Bloomberg’ning manbasi Kreml uchun hozirda Venesuela masalasidan ko‘ra Vashington bilan munosabatlar muhimroq ekanini ta’kidlamoqda.
Manbaga ko‘ra, Kreml Venesueladagi rejimning yo‘qolishini katta falokat sifatida qabul qilmayapti. Eron masalasi esa ancha jiddiyroq ko‘rilmoqda.
Tramp Eron hukumatiga qarshi keskin choralar ko‘rish bilan tahdid qilgani Rossiya uchun muhim bo‘lib, Moskva bu borada ehtiyotkorlikni saqlamoqda. Eron Rossiyaning yirik harbiy hamkorlaridan biri bo‘lib, Moskva bu davlatga Ukraina urushi boshlanganidan buyon milliardlab dollarlik qurol yetkazib bergan.
Nemis siyosatshunosi Feliks Riferning fikricha, Rossiya Venesuela masalasida ehtimoliy orqaga chekingan. U Rossiyaning xalqaro maydondagi ta’sirini zaiflashgan deb baholaydi va Kremlga ishonch susayishini tilga oladi.
Xulosa qilib aytganda, Kremlning Venesuela bo‘yicha sukut saqlashi oddiy sharhsizlik emas, balki strategik hisob-kitobga asoslangan. Rossiya bu masalada Vashington bilan munosabatlarni ustuvor deb bilmoqda.

Кремль продолжает молчать по поводу Венесуэлы
Президент России Владимир Путин пока не высказал чёткой позиции по вопросу Венесуэлы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным The Moscow Times, после новогодних каникул на церемонии вручения верительных грамот иностранным послам Путин не говорил о Венесуэле. Он лишь упомянул Венесуэлу как «друга» и «надёжного партнёра» России.
Кроме того, Путин не затронул вопрос ареста российских танкеров, использовавшихся для перевозки венесуэльской нефти. Молчание Кремля по этой теме вызывает у наблюдателей различные вопросы.
15 января пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков также не упомянул этот вопрос на первом брифинге. Это усиливает предположения, что молчание Кремля может быть частью запланированной стратегии.
Обращаясь к послам, Путин подчеркнул ухудшение международной обстановки и отметил, что диалог между странами превращается в монолог. Однако по вопросу Венесуэлы таких резких заявлений не прозвучало, что привлекает внимание.
Сообщается, что США провели операцию против Мадуро. При этом источник Bloomberg подчёркивает, что для Кремля сейчас важнее отношения с Вашингтоном, чем ситуация в Венесуэле.
По словам источника, Кремль не рассматривает падение режима в Венесуэле как крупную катастрофу. Вопрос Ирана же воспринимается гораздо серьёзнее.
Угроза Трампа принять жёсткие меры против иранского правительства является важной для России, и Москва проявляет осторожность в этом вопросе. Иран является одним из крупных военных партнёров России, и с начала войны в Украине Москва поставила этой стране вооружение на миллиарды долларов.
По мнению немецкого политолога Феликса Рифера, Россия, вероятно, отступила по вопросу Венесуэлы. Он оценивает влияние России на международной арене как ослабевшее и отмечает снижение доверия к Кремлю.
В заключение можно сказать, что молчание Кремля по вопросу Венесуэлы — это не просто отсутствие комментариев, а стратегический расчёт. Россия считает приоритетными отношения с Вашингтоном в этом вопросе.