Jahon turizm sohasi 2025 yilni o‘zining eng yuqori ko‘rsatkichlari bilan yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jahon sayohat va turizm kengashi (WTTC) ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu sohaning global iqtisodiyotga qo‘shgan hissasi qariyb 10 trillion yevroga yetgan bo‘lib, bu dunyo yalpi ichki mahsulotining (YAIM) 10,3 foizini tashkil etadi. O‘tgan yilga nisbatan bu ko‘rsatkich 6,7 foizga oshgan.
WTTC rahbariyati turizmning global iqtisodiyotdagi ahamiyatini ta’kidlab, bu soha dunyodagi eng yirik ish beruvchilardan biriga aylanganini qayd etdi. Tashkilot rahbarlaridan biri Gloriya Gevara turizmni alohida davlat deb tasavvur qilinsa, u dunyodagi eng yirik iqtisodiyotlardan biri bo‘lishini aytib o‘tgan.
2025 yil davomida xalqaro sayohatlar sezilarli darajada oshdi. 1,5 milliarddan ortiq odam xorijga sayohat qildi, bu esa 2024 yilga nisbatan o‘sish sur’ati yuqori bo‘lganini ko‘rsatadi.
Ushbu o‘sish pandemiyadan keyin turizm sohasining to‘liq tiklanganini va yangi rivojlanish bosqichiga o‘tganini anglatadi. Yevropa turizmning yetakchi mintaqasi bo‘lib qolmoqda.
Mintaqadagi turizm sohasining iqtisodiyotga qo‘shgan hissasi 2,5 trillion yevroga yetib, Yevropa yalpi ichki mahsulotining 10 foizini tashkil etdi. Xalqaro kuzatuvlar Yevropa va ayrim Osiyo davlatlari, jumladan Yaponiya, turistlar oqimining asosiy markazlariga aylanganini ko‘rsatmoqda.
Yevropa ichida Ispaniyaning o‘rni alohida ajralib turadi. 2025 yilda mamlakat 97 million xorijiy sayyohni qabul qildi va rekord natija qayd etdi.
Turizmning Ispaniya iqtisodiyotiga umumiy ta’siri 260 milliard yevroga yetgani WTTC tomonidan qayd etilgan. Biroq AQSHda turizm o‘sishi boshqa davlatlarga nisbatan sust bo‘ldi.
WTTC ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatga kelgan xorijiy turistlar soni 6 foizga kamaygan, shuningdek, xorijlik sayyohlarning xarajatlari ham pasaygan. Xulosa qilib aytganda, 2025 yil turizm sohasi uchun tarixiy yutuqlarga boy bo‘ldi.
Biroq bu jarayonda ayrim muammolar, masalan, infratuzilmaga yuklama, ortiqcha turizm xavfi va viza siyosati bilan bog‘liq masalalar ham yuzaga chiqdi. 2026 yilda esa nafaqat turistlar sonini oshirish, balki sifatli xizmat ko‘rsatish, barqaror rivojlanish va qulay sharoitlarni yaratish ustida ishlash muhim vazifa bo‘lib qoladi.

В 2025 году сфера туризма достигла рекордного уровня
Мировая туристическая отрасль завершила 2025 год с самыми высокими показателями. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Всемирного совета по путешествиям и туризму (WTTC), вклад этой отрасли в глобальную экономику достиг почти 10 триллионов евро, что составляет 10,3% от мирового валового внутреннего продукта (ВВП). По сравнению с прошлым годом этот показатель вырос на 6,7%.
Руководство WTTC подчеркнуло важность туризма в глобальной экономике, отметив, что эта отрасль стала одним из крупнейших работодателей в мире. Один из руководителей организации Глория Гевара заявила, что если бы туризм рассматривался как отдельное государство, он был бы одной из крупнейших экономик мира.
В течение 2025 года международные путешествия значительно увеличились. Более 1,5 миллиарда человек совершили поездки за границу, что свидетельствует о высоком темпе роста по сравнению с 2024 годом.
Этот рост означает полное восстановление туристической отрасли после пандемии и переход к новому этапу развития. Европа остается ведущим регионом в туризме.
Вклад туристической отрасли региона в экономику достиг 2,5 триллионов евро, что составляет 10% от валового внутреннего продукта Европы. Международные наблюдения показывают, что Европа и некоторые азиатские страны, включая Японию, стали основными центрами притока туристов.
Внутри Европы особое место занимает Испания. В 2025 году страна приняла 97 миллионов иностранных туристов, установив рекорд.
Общий вклад туризма в экономику Испании достиг 260 миллиардов евро, отмечают в WTTC. Однако рост туризма в США был менее значительным по сравнению с другими странами.
По данным WTTC, число иностранных туристов, прибывающих в страну, сократилось на 6%, а также снизились расходы иностранных туристов. В целом 2025 год стал историческим для туристической отрасли.
Однако в этом процессе возникли некоторые проблемы, такие как нагрузка на инфраструктуру, риск избыточного туризма и вопросы визовой политики. В 2026 году важной задачей останется не только увеличение числа туристов, но и обеспечение качественного обслуживания, устойчивого развития и создание комфортных условий.