Tramp: Eron namoyishlarida zo‘ravonliklar kamaydi
AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bo‘ylab namoyishlarga qarshi zo‘ravonliklar kamayganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U hozirda keng ko‘lamli chora-tadbirlar rejalashtirilmaganini ta’kidladi. Eron rasmiylari Karaj shahrida hibsga olingan 26 yoshli Erfan Soltani o‘lim jazosiga tortilmasligini bildirgan.
Tramp bu yangilikni ijobiy baholadi. So‘nggi haftalarda namoyishlar biroz susaygan bo‘lsa-da, mamlakatdagi internet cheklovlari sabab axborot oqimi sezilarli darajada cheklangan.
Prezident Masud Pezeshkian iqtisodiy muammolarni hal qilish ustida ishlayotganini va aholining xarid qobiliyatini oshirish maqsadida korrupsiya va valyuta masalalarini ko‘rib chiqqanini aytdi. Tramp Eron hukumatining inqirozga duch kelishi mumkinligini, ammo hozircha rejim qulash xavfi yo‘qligini bildirdi.
Shuningdek, u sobiq monarxning o‘g‘li va muxolifat yetakchisi Reza Pahlavi mamlakat ichida yetarli qo‘llab-quvvatlovga ega ekaniga ishonchsizligini ta’kidladi. Turkiya va Saudiya Arabistoni ham Erondagi zo‘ravonliklarga qarshi ekanini ochiq e’lon qildi.
Dunyoning yetakchi yetti sanoat davlati (G7) Eron hukumati tomonidan inson huquqlari buzilganini qoraladi. Ular zo‘ravonlik davom etsa, qo‘shimcha cheklovlar joriy qilinishini ma’lum qildi.
HRANA huquq tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, namoyishlarda 2,435 nafar namoyishchi va 153 nafar hukumat tarafdori halok bo‘lgan. Dastlab iqtisodiy muammolar sabab boshlangan namoyishlar keyinchalik mamlakat ichida keng ko‘lamli inqirozga aylanib ketdi.

Трамп: Насилие на протестах в Иране уменьшилось
Президент США Дональд Трамп сообщил о снижении насилия в ходе протестов по всему Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что в настоящее время масштабные меры не планируются. Иранские власти заявили, что 26-летний Эрфан Солтани, задержанный в городе Карадж, не будет приговорён к смертной казни.
Трамп оценил эту новость положительно. Несмотря на некоторое ослабление протестов за последние недели, из-за ограничений интернета в стране поток информации значительно ограничен.
Президент Масуд Пезешкиан заявил, что работает над решением экономических проблем и рассматривает вопросы коррупции и валюты с целью повышения покупательной способности населения. Трамп отметил, что иранское правительство может столкнуться с кризисом, однако на данный момент нет угрозы падения режима.
Кроме того, он выразил сомнение в том, что сын бывшего монарха и лидер оппозиции Реза Пехлеви имеет достаточную поддержку внутри страны. Турция и Саудовская Аравия также открыто заявили о своей позиции против насилия в Иране.
Ведущие семь индустриальных держав мира (G7) осудили нарушения прав человека со стороны иранского правительства. Они заявили, что в случае продолжения насилия будут введены дополнительные санкции.
По данным правозащитной организации HRANA, в протестах погибло 2 435 демонстрантов и 153 сторонника правительства. Первоначально начавшиеся из-за экономических проблем протесты впоследствии переросли в масштабный внутренний кризис в стране.