Eronda internet uzildi: noroziliklar yashirilmoqda
Bu haqda NetBlocks xalqaro internet monitoring xizmati xabar berdi. Xabarda aytilishicha, Eron hukumati bu chorani mamlakatdagi norozilik namoyishlarini xalqaro hamjamiyat ko‘zidan yashirish maqsadida amalga oshirgan.
Avvalroq internetda Eronda namoyishchilarga nisbatan zo‘ravonlik aks etgan videolar tarqalgan edi. Hukumat va xavfsizlik kuchlari hamda namoyishchilar o‘rtasida yuz bergan to‘qnashuvlarda halok bo‘lganlar soni hozircha rasman e’lon qilinmagan.
Mutaxassislarning fikricha, internetning to‘liq uzilishi Eronda xalqaro kuzatuvchilarni voqealar haqida to‘liq axborot olishdan mahrum qilishga qaratilgan siyosiy chora sifatida baholanmoqda. Bu holat mamlakat ichida va tashqarisida axborot oqimini cheklash uchun amalga oshirilgan keskin harakat sifatida ko‘rilmoqda.

В Иране отключили интернет: протесты скрываются
Об этом сообщила международная служба мониторинга интернета NetBlocks. В сообщении говорится, что правительство Ирана приняло эту меру с целью скрыть протестные акции в стране от международного сообщества.
Ранее в интернете распространились видео, на которых запечатлено насилие в отношении протестующих в Иране. Официально число погибших в столкновениях между правительственными и силовыми структурами и протестующими пока не объявлено.
По мнению экспертов, полное отключение интернета в Иране рассматривается как политическая мера, направленная на лишение международных наблюдателей полной информации о событиях. Эта ситуация рассматривается как решительный шаг по ограничению информационного потока внутри страны и за её пределами.