Trampning "800 qatl" bayonoti: haqiqatmi yoki bosim?
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livittning 15-yanvar kuni bergan bayonotiga ko‘ra, prezidentga yetkazilgan ma’lumotlarda 800 ta qatl rejalashtirilgan bo‘lib, ular 14-yanvar kuni amalga oshirilishi kerak edi. Biroq Livitt bu ma’lumotning qaysi manbalarga asoslanganini ochiqlamagan.
Tramp esa "ishonchli manbalar" unga Eronda qatllar to‘xtatilgani haqida xabar berganini aytgan. Shu bilan birga, mintaqadagi vaziyat yanada murakkablashmoqda.
Al Hadath telekanali Eronning Iroq bilan chegaradagi havo hududini yopgani haqida xabar tarqatdi. Dpa agentligi esa bu ma’lumot AQShning ehtimoliy havo hujumiga tayyorgarligi haqidagi taxminlarni kuchaytirayotganini qayd etdi.
Oq uy matbuot kotibi prezident Trampning rejalaridan faqat kichik bir maslahatchilar guruhi xabardor ekanini bildirgan. Eron ichida ham keskinlik ortib bormoqda.
14-yanvar kuni Eron sud hokimiyati rahbari G‘olyam Husayn Mohseni-Edjei noroziliklarda ushlanganlarga nisbatan sud jarayonlarini tezlashtirish va ayrimlariga o‘lim jazosi tayinlash zarurligini ta’kidladi. Biroq Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arog‘chi "hech qanday odam osish rejalari yo‘q"ligini ma’lum qilgan.
AQShda joylashgan HRANA tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, Erondagi tartibsizliklar davomida 544 kishi halok bo‘lgan, 10 mingdan ortiq odam hibsga olingan. Norozilik namoyishlari 2025-yil 28-dekabr kuni boshlangan.
Tehronda iqtisodiy vaziyatdan norozi bo‘lgan do‘kon egalari savdoni to‘xtatgan, keyinchalik bu aksiyalar boshqa shaharlarga ham tarqalgan. Namoyishlar siyosiy tus olgan, ayrim ishtirokchilar rejim almashishini talab qilgan.
Eron iqtisodi og‘ir ahvolda ekani, inflyatsiya darajasi 40 foizni tashkil qilayotgani va G‘arb sanksiyalari mamlakatga jiddiy zarar yetkazayotgani aytilmoqda. Tramp esa tinch namoyishchilarga qarshi o‘q uzilsa, AQSh aralashishi mumkinligidan ogohlantirgan.
Shu bilan birga, Tehronda banklar va davlat muassasalari yoqib yuborilgani, masjidlar vayron qilingani haqida ma’lumotlar bor. Hozirgi vaziyatda Eron va AQSh o‘rtasidagi ziddiyat davom etmoqda.
Trampning 800 qatl haqidagi bayonoti esa haqiqatmi yoki siyosiy bosimning bir ko‘rinishimi, bu savolga vaqt javob beradi.

Заявление Трампа о "800 казнях": правда или давление?
Белый дом отреагировал на заявление президента США Дональда Трампа о том, что «Иран не осуществил 800 казней из-за давления США». Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам пресс-секретаря Белого дома Кэролайн Ливитт, в заявлении от 15 января говорится, что было запланировано 800 казней, которые должны были быть проведены 14 января. Однако Ливитт не раскрыла, на каких источниках основана эта информация.
Трамп же заявил, что «достоверные источники» сообщили ему о приостановке казней в Иране. При этом ситуация в регионе становится всё более напряжённой.
Телеканал Al Hadath сообщил о закрытии воздушного пространства Ирана на границе с Ираком. Агентство dpa отметило, что эта информация усиливает предположения о возможной воздушной атаке США.
Пресс-секретарь Белого дома заявил, что о планах президента Трампа осведомлена лишь небольшая группа советников. Внутри Ирана также растёт напряжённость.
14 января глава судебной власти Ирана Голям Хусейн Мохсени-Эджеи подчеркнул необходимость ускорения судебных процессов над задержанными на протестах и назначения смертной казни некоторым из них. Однако министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что «никаких планов по казням нет».
По данным организации HRANA, базирующейся в США, в ходе беспорядков в Иране погибло 544 человека, более 10 тысяч были задержаны. Протесты начались 28 декабря 2025 года.
В Тегеране владельцы магазинов, недовольные экономической ситуацией, прекратили торговлю, позже эти акции распространились на другие города. Протесты приобрели политический характер, некоторые участники требовали смены режима.
Говорится, что экономика Ирана находится в тяжёлом состоянии, уровень инфляции достигает 40%, а западные санкции наносят серьёзный ущерб стране. Трамп предупредил, что США могут вмешаться, если по мирным демонстрантам будут открыты огонь.
При этом сообщается о поджогах банков и государственных учреждений в Тегеране, разрушении мечетей. В текущей ситуации противостояние между Ираном и США продолжается.
Является ли заявление Трампа о 800 казнях правдой или проявлением политического давления — на этот вопрос ответит время.