Qozog‘istonda avtobus ag‘darilib, to‘rt kishi halok bo‘ldi
Qozog‘istonda yo‘lovchi avtobusi halokatga uchrab, to‘rt kishi vafot etdi, uch nafar fuqaro jarohat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qozog‘iston Transport vazirligi ma’lumot berdi. Hodisa Aktau-Beyneu avtomagistralida yuz bergan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Aktaudan Beyneu qishlog‘iga yo‘l olgan Yutong rusumli avtobus haydovchisi boshqaruvni yo‘qotib, transport vositasi ag‘darilgan. Avtobusda jami 50 nafar yo‘lovchi bo‘lgan, ulardan uch nafari og‘ir jarohatlar bilan shifoxonaga yotqizilgan.
Mang‘istau viloyati politsiyasi hodisa yuzasidan tergov ishlarini olib bormoqda. Dastlabki surishtiruvlarga ko‘ra, avtobus 2025 yil 19 dekabr kuni texnik ko‘rikdan o‘tgan.
Hodisa sodir bo‘lgan yo‘l II texnik toifaga kiradi, asfalt-beton qoplamaga ega bo‘lib, texnik jihatdan to‘liq ish holatida bo‘lgani aniqlangan. Tegishli organlar voqeaning sabablarini aniqlashda davom etmoqda.

В Казахстане автобус перевернулся, четыре человека погибли
В Казахстане пассажирский автобус попал в аварию, в результате которой погибли четыре человека, трое получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Министерстве транспорта Казахстана. Инцидент произошёл на автомагистрали Актау-Бейнеу.
По предварительным данным, водитель автобуса марки Yutong, направлявшегося из Актау в село Бейнеу, потерял управление, и транспортное средство перевернулось. В автобусе находилось всего 50 пассажиров, трое из которых были госпитализированы с тяжёлыми травмами.
Полиция Мангистауской области проводит расследование по факту происшествия. По предварительным данным, автобус прошёл технический осмотр 19 декабря 2025 года.
Дорога, на которой произошёл инцидент, относится ко второй технической категории, имеет асфальтобетонное покрытие и была технически исправна. Соответствующие органы продолжают выяснять причины происшествия.