Janubiy Koreyada sobiq prezident Yun Sok Yol sud qarori bilan 5 yilga ozodlikdan mahrum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bunga uning 2024 yil dekabr oyida harbiy holat e’lon qilishga urinishidan keyingi hibsga olish orderini ijro etishga to‘sqinlik qilgani sabab bo‘ldi. Bundan tashqari, sud Yun Sok Yolni hujjatlarni soxtalashtirish va harbiy holat bo‘yicha qonuniy tartiblarga rioya qilmaganlikda ham aybdor deb topdi.
Yonhap axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Yun Sok Yolga nisbatan boshqa jiddiy ayblovlar, jumladan, isyon va qo‘zg‘olon bo‘yicha sud jarayoni ham davom etmoqda. Ayrim manbalarga ko‘ra, prokuratura bu ish bo‘yicha o‘lim jazosini talab qilgan.
Reuters xabariga ko‘ra, ushbu hukm Yun Sok Yol bilan bog‘liq bir nechta sud jarayonlari ichida eng muhim qarorlardan biri hisoblanadi. Shu bilan birga, Yun Sok Yol mazkur sud qarori ustidan apellyatsiya berish huquqiga ega.
Bu voqea Janubiy Koreya siyosiy maydonida katta e’tibor qaratilgan masalalardan biri bo‘lib qolmoqda.

Бывший президент Южной Кореи приговорён к 5 годам заключения
В Южной Корее бывший президент Юн Сок Ёль был приговорён судом к 5 годам лишения свободы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это произошло из-за того, что он препятствовал исполнению ордера на арест после попытки объявить военное положение в декабре 2024 года. Кроме того, суд признал Юна Сок Ёля виновным в подделке документов и несоблюдении законных процедур, связанных с военным положением.
По данным информационного агентства Yonhap, против Юна Сок Ёля продолжается судебное разбирательство по другим серьёзным обвинениям, включая мятеж и восстание. По некоторым источникам, прокуратура требует смертной казни по этому делу.
По информации Reuters, данный приговор является одним из самых важных решений среди нескольких судебных процессов, связанных с Юном Сок Ёлем. При этом Юн Сок Ёль имеет право подать апелляцию на это судебное решение.