16-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan sud jarayonida Timoshenkoga 33,3 million grivna (taxminan 661 ming yevro) miqdorida garov puli to‘lash majburiyati qo‘yildi. Shuningdek, unga xorijga chiqish pasportlarini topshirish va 60 dan ortiq deputat bilan muloqot qilmaslik talabi qo‘yildi.
Ukraina Milliy antikorrupsiya byurosi (UMAB) va Maxsus antikorrupsiya prokuraturasi (MAP) Timoshenkoni "Sluga naroda" fraksiyasi a’zolarini sotib olishga uringanlikda ayblamoqda. Tergov materiallariga ko‘ra, "Mazur" taxallusi bilan tanilgan deputat Igor Kopitin 2025-yil dekabr oyida huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilib, ayrim deputatlarni sotib olish rejalari haqida ma’lumot bergan.
Audioyozuvlarda Timoshenkoning ayrim qonun loyihalari yoki kadrlar masalasida “to‘g‘ri” ovoz berish evaziga deputatlarga har oy 5 ming AQSh dollari taklif qilgani qayd etilgan. Tekshiruvlar davomida partiya ofisidan naqd pul va deputatlarning ovoz berish jarayonlari aks etgan ro‘yxatlar topilgan.
Yuliya Timoshenko sudda o‘ziga qo‘yilgan ayblovlarni qat’iy rad etdi. U UMAB taqdim etgan audioyozuvlarni "soxtalashtirilgan" deb atadi va bunday suhbatlar umuman bo‘lmaganini ta’kidladi.
Timoshenko Igor Kopitin bilan uchrashganini tasdiqlagan bo‘lsa-da, bu muloqot faqat siyosiy hamkorlik doirasida bo‘lganini aytdi. U o‘ziga qarshi ishlarni siyosiy ta’qib deb baholab, buni Ukraina mustaqilligini himoya qilish yo‘lidagi to‘siq deb atadi.
Timoshenkoning advokati Dmitriy Titarenko tergovchilarni suhbatning to‘liq yozuvini taqdim etishga va Igor Kopitinni sudda ochiq guvohlik berishga chaqirdi. Shuningdek, advokat 2011-yilda bekor qilingan "gaz ishi" bo‘yicha hukmning ushbu ishga tirkalganidan xavotir bildirdi.
Sudya Vitaliy Dubas prokuratura talab qilgan 50 million grivna o‘rniga 33,3 million grivnalik garovni yetarli deb topdi. Hozirda Timoshenko Kiyev viloyatini tergovchilarning ruxsatisiz tark eta olmaydi.
Uning ta’kidlashicha, u mamlakatdan qochmoqchi emas va Ukrainani qutqarish uchun kurashni davom ettiradi. Siyosiy faoliyatining keyingi taqdiri esa uning bu vaziyatdan chiqib keta olishiga bog‘liq.
Sizningcha, ushbu mojaro Timoshenkoning siyosiy faoliyatiga chek qo‘yadimi yoki u yana o‘z mavqeini tiklay oladimi?

Юлии Тимошенко назначен залог в размере 33,3 млн гривен
Высший антикоррупционный суд Украины назначил лидеру фракции "Батькивщина" Юлии Тимошенко крупный залог в качестве меры пресечения и обязал её не покидать страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
На судебном заседании, состоявшемся 16 января, Тимошенко обязали внести залог в размере 33,3 миллиона гривен (примерно 661 тысяча евро). Кроме того, ей было предписано сдать заграничные паспорта и не общаться с более чем 60 депутатами.
Национальное антикоррупционное бюро Украины (НАБУ) и Специальная антикоррупционная прокуратура (САП) обвиняют Тимошенко в попытке подкупа членов фракции "Слуга народа". Согласно материалам расследования, депутат Игорь Копитин, известный под псевдонимом "Мазур", в декабре 2025 года обратился в правоохранительные органы с информацией о планах подкупа некоторых депутатов.
В аудиозаписях зафиксировано, что Тимошенко предлагала депутатам ежемесячно по 5 тысяч долларов США за "правильное" голосование по некоторым законопроектам или кадровым вопросам. В ходе проверок в офисе партии были обнаружены наличные деньги и списки, отражающие процесс голосования депутатов.
Юлия Тимошенко на суде категорически отвергла предъявленные ей обвинения. Она назвала аудиозаписи, представленные НАБУ, "подделкой" и подчеркнула, что подобных разговоров не было.
Хотя Тимошенко подтвердила встречу с Игорем Копитиным, она заявила, что этот диалог имел исключительно политический характер. Она оценила дела против себя как политическое преследование и назвала это препятствием на пути защиты независимости Украины.
Адвокат Тимошенко Дмитрий Титаренко призвал следователей предоставить полную запись разговора и вызвать Игоря Копитина для открытых показаний в суде. Также адвокат выразил обеспокоенность тем, что при этом деле используется приговор по "газовому делу" 2011 года, которое было отменено.
Судья Виталий Дубас признал достаточным залог в размере 33,3 миллиона гривен вместо требуемых прокуратурой 50 миллионов гривен. В настоящее время Тимошенко не может покинуть Киевскую область без разрешения следователей.
Она подчеркнула, что не собирается бежать из страны и продолжит борьбу за спасение Украины. Дальнейшая судьба её политической деятельности зависит от того, сможет ли она выйти из этой ситуации.
Как вы считаете, положит ли этот конфликт конец политической карьере Тимошенко или она сможет восстановить свои позиции?