Suriyada tarixiy o‘zgarishlar yuz bermoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat hukumati va kurd kuchlari o‘rtasida uzoq yillik kelishmovchiliklar o‘rnini muhim siyosiy qarorlar egalladi. Suriya prezidenti Ahmad ash-Shar’a tomonidan imzolangan farmon kurd xalqining huquqlarini rasman tan olishga qaratilgan.
Ushbu qaror mamlakatda yangi davrni boshlab berdi. So‘nggi voqealarga ko‘ra, Suriya armiyasi Halab shahri yaqinidagi strategik hududlarni nazoratga oldi, kurd harbiy tuzilmalari esa Frot daryosining sharqiy sohiliga chekinganini e’lon qildi.
Bu jarayon AQSh vositachiligi orqali amalga oshirilgan muzokaralar natijasi bo‘ldi. Mintaqada xavfsizlikni ta’minlash maqsadida minalardan tozalash ishlari olib borilmoqda va 4 mingga yaqin aholi vaqtincha boshqa hududlarga evakuatsiya qilindi.
Prezident ash-Shar’a tomonidan qabul qilingan tarixiy farmon doirasida kurd tiliga davlat tili maqomi berildi, shuningdek, Navro‘z bayrami umumdavlat bayrami sifatida e’lon qilindi. Farmonda kurd xalqining Suriyaning ajralmas qismi ekani va avvalgi yillar davomida ularga nisbatan bo‘lgan adolatsizliklar tugatilishi ta’kidlangan.
Bu qaror mamlakat tarixida yangi sahifa ochgan muhim qadam sifatida baholanmoqda. Biroq kurd rahbariyati ushbu qarorlarni faqat birinchi qadam sifatida ko‘rmoqda.
Ular kurd tilining davlat tili maqomi va boshqa imtiyozlarni vaqtinchalik farmon emas, yangi konstitutsiya orqali mustahkamlashni talab qilmoqda. Shu bilan birga, Suriyaning shimoli-sharqidagi neft zaxiralari va kurd harbiy tuzilmalarining davlat armiyasiga integratsiyasi masalasi hamon ochiq qolmoqda.
Bu jarayon sekin kechayotgani sababli tomonlar o‘zaro ayblovlar bilan chiqmoqda. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, Ahmad ash-Shar’aning ushbu siyosiy qarori mamlakatda uzoq yillik nizolarga barham berish va milliy birlikni saqlab qolish yo‘lida muhim strategik qadamdir.

В Сирии официально признаны права курдов
Долгие годы разногласий между правительством страны и курдскими силами уступили место важным политическим решениям. Указ, подписанный президентом Сирии Ахмадом аш-Шарой, направлен на официальное признание прав курдского народа.
Это решение положило начало новой эпохе в стране. Согласно последним событиям, сирийская армия взяла под контроль стратегические территории возле города Алеппо, а курдские военные формирования объявили о своем отступлении к восточному берегу реки Евфрат.
Этот процесс стал результатом переговоров при посредничестве США. В регионе ведутся работы по разминированию для обеспечения безопасности, а около 4 тысяч жителей временно эвакуированы в другие районы.
В рамках исторического указа, принятого президентом аш-Шарой, курдскому языку присвоен статус государственного, а праздник Навруз объявлен общенациональным праздником. В указе подчеркивается, что курдский народ является неотъемлемой частью Сирии, и завершается несправедливость, существовавшая в их отношении в предыдущие годы.
Это решение рассматривается как важный шаг, открывающий новую страницу в истории страны. Однако руководство курдов рассматривает эти меры лишь как первый шаг.
Они требуют закрепления статуса курдского языка как государственного и других привилегий не временным указом, а через новую конституцию. Кроме того, вопросы интеграции нефтяных запасов на северо-востоке Сирии и курдских военных формирований в состав государственной армии остаются открытыми.
Из-за медленного хода этого процесса стороны обвиняют друг друга. По мнению экспертов, политическое решение Ахмада аш-Шары является важным стратегическим шагом на пути к прекращению многолетних конфликтов и сохранению национального единства в стране.