Eron namoyishlarida 5 mingdan ortiq odam halok bo‘ldi
Eronning turli hududlarida dekabr oyining oxiridan boshlangan namoyishlar davomida rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kamida 5 ming kishi halok bo‘lgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiylar bu voqealar yuzasidan “terrorchilar va qurollangan tartibsizlik”larni ayblamoqda. Qurbonlar orasida taxminan 500 nafar xavfsizlik xodimi ham bor.
Namoyishlar dastlab iqtisodiy qiyinchiliklar sabab boshlangan bo‘lsa, keyinchalik ular kengayib, hokimiyatning ruhoniy boshqaruviga qarshi talablar bilan davom etdi. Bu voqealar 1979-yildagi Islom inqilobidan keyingi eng qonli tartibsizliklardan biri sifatida qayd etilmoqda.
Eron sud idoralari ayrim namoyishchilarni din va davlatga qarshi urush olib borganlikda ayblab, ularga o‘lim jazosi qo‘llanilishi mumkinligini bildirgan. Shu bilan birga, AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp namoyishchilar ijro etilishi holatida aralashishga tayyorligini ma’lum qilgan edi.
Hozirgi kunda ayrim hududlarda, xususan, kurd mintaqalarida to‘qnashuvlar va qurbonlar soni ko‘proq bo‘layotgani aytilmoqda. Internet uzilishlari va ma’lumot tarqalishiga qo‘yilgan cheklovlar tufayli voqealar haqida aniq axborot olish qiyinchilik tug‘dirmoqda.

В иранских протестах погибло более 5 тысяч человек
По официальным данным, во время протестов, начавшихся в различных регионах Ирана в конце декабря, погибло не менее 5 тысяч человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Власти обвиняют в этих событиях «террористов и вооружённые беспорядки». Среди жертв примерно 500 сотрудников службы безопасности.
Протесты изначально начались из-за экономических трудностей, но затем расширились и продолжились требованиями против духовного управления власти. Эти события считаются одними из самых кровавых беспорядков после Исламской революции 1979 года.
Иранские судебные органы обвиняют некоторых протестующих в ведении войны против религии и государства и заявляют о возможности применения смертной казни. В то же время бывший президент США Дональд Трамп заявил о готовности вмешаться в случае казни протестующих.
В настоящее время сообщается о столкновениях и большем числе жертв в некоторых регионах, в частности в курдских областях. Из-за отключений интернета и ограничений на распространение информации получить точные данные о событиях затруднительно.