AQSh "Tinchlik kengashi" uchun 1 milliard dollar ajratadi
AQSh ma’muriyati tomonidan tayyorlangan hujjatda “Tinchlik kengashi” faoliyatini uch yil davomida ta’minlash uchun 1 milliard dollar miqdorida mablag‘ ajratilishi kerakligi qayd etilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat 60 ga yaqin davlatga yuborilgan bo‘lib, Reuters axborot agentligi tomonidan o‘rganilgan. Hujjatga ko‘ra, kengashga a’zo davlatlar dastlab uch yil muddatga qo‘shiladi.
Ushbu muddat tugagach, kengash raisi istasa, a’zolikni uzaytirishi mumkin. Biroq, agar davlat birinchi yilning o‘zida 1 milliard dollar to‘lasa, uning a’zoligi doimiy bo‘lib qoladi.
Bloomberg News mazkur hujjatni birinchi bo‘lib e’lon qilgan. Unda yangi tashabbus moliyaviy jihatdan a’zolarni kengashga bog‘lash va ularning a’zolik muddatini belgilashni ko‘zda tutishi aytilgan.
Mazkur tashabbusning asosiy maqsadi G‘azo hududidagi muammolarni hal qilish va kelgusida boshqa xalqaro mojarolarga aralashish ekani ta’kidlangan. Hujjatda kengashning faoliyat ko‘rsatish mexanizmlari haqida ham batafsil ma’lumot berilgan.

США выделяют 1 миллиард долларов на "Совет по миру"
В документе, подготовленном администрацией США, отмечается, что для обеспечения деятельности «Совета по миру» в течение трех лет необходимо выделить средства в размере 1 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ был отправлен примерно 60 странам и изучен информационным агентством Reuters. Согласно документу, государства-члены совета присоединяются первоначально на срок в три года.
По истечении этого срока председатель совета может продлить членство. Однако, если государство выплатит 1 миллиард долларов в первый же год, его членство станет постоянным.
Новость о данном документе первой опубликовала Bloomberg News. В нем говорится, что новая инициатива предусматривает финансовую привязку членов к совету и установление срока их членства.
Основная цель этой инициативы — решение проблем в районе Газы и предотвращение вмешательства в другие международные конфликты в будущем. В документе также подробно описаны механизмы функционирования совета.