Ispaniyada ikki poyezd to‘qnashdi, qurbonlar bor
18-yanvar kuni kechqurun Kordova viloyatida ikki tezyurar poyezdning to‘qnashuvi oqibatida kamida 21 kishi halok bo‘ldi, o‘nlab odamlar turli darajada jarohat oldi. Ayrim jarohatlanganlarning ahvoli og‘ir ekani aytilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, Malagadan Madridga yo‘l olgan Iryo kompaniyasiga tegishli poyezd relsdan chiqib, qarama-qarshi yo‘lakka o‘tib ketgan. Shu vaqtda Madriddan Uelvaga ketayotgan Renfe Alvia poyezdi bilan to‘qnashuv sodir bo‘lgan.
To‘qnashuv kuchidan ikkinchi poyezd ham relsdan chiqib ketgan va bir necha vagonlar jiddiy shikastlangan. Halokat paytida ikki poyezdda jami 400-500 kishi bo‘lgani aytilmoqda.
Bu raqamlar yuzlab odamlarning taqdiri bir lahzada o‘zgarganini anglatadi. Fojia sabablari hozircha rasman ochiqlanmagan.
Halokat yaqinda ta’mirlangan uchastkada yuz berganligi sababli tergovchilar bu joyda nima sababdan bunday hodisa sodir bo‘lganini aniqlashga harakat qilmoqda. Qutqaruv ishlari haligacha davom etmoqda.
Qutqaruvchilar temir-tersak ostida qolgan tirik odamlarni qutqarish uchun jonbozlik ko‘rsatmoqda. Ayrim vagonlar kuchli zarba olgani sababli, qutqaruvchilar u yerdagi holatni aniq baholashda qiyinchilikka duch kelmoqda.
Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches voqeani shaxsan nazorat qilayotgani, qirollik oilasi esa halok bo‘lganlarning yaqinlariga ta’ziya izhor etgani ma’lum qilindi. Shu bilan birga, Madrid—Andalusiya yo‘nalishidagi ayrim qatnovlar vaqtincha to‘xtatilgan.
Bu fojia nafaqat raqamlar, balki inson hayoti va taqdiriga ta’sir qilgan og‘ir hodisa sifatida baholanmoqda. Mahalliy rasmiylarning ta’kidlashicha, ko‘rilgan manzara juda dahshatli bo‘lgan.
Endi tergov natijalari e’lon qilingach, xavfsizlik choralarini qayta ko‘rib chiqish va bunday hodisalarning oldini olish uchun yangi qarorlar qabul qilinishi kutilmoqda.

В Испании столкнулись два поезда, есть жертвы
Вечером 18 января в провинции Кордова в результате столкновения двух скоростных поездов погибло не менее 21 человека, десятки получили ранения различной степени тяжести. Сообщается, что состояние некоторых пострадавших тяжелое.
По данным, поезд компании Iryo, следовавший из Малаги в Мадрид, сошел с рельсов и выехал на встречный путь. В этот момент произошло столкновение с поездом Renfe Alvia, направлявшимся из Мадрида в Уэльву.
От силы столкновения второй поезд также сошел с рельсов, несколько вагонов получили серьезные повреждения. Сообщается, что во время катастрофы в обоих поездах находилось от 400 до 500 человек.
Эти цифры означают, что судьба сотен людей изменилась в одно мгновение. Причины трагедии пока официально не раскрыты.
Поскольку авария произошла на недавно отремонтированном участке, следователи пытаются выяснить, что именно стало причиной происшествия. Спасательные работы продолжаются.
Спасатели проявляют мужество, чтобы спасти живых, оказавшихся под обломками. Из-за сильного удара некоторые вагоны сильно повреждены, что затрудняет точную оценку ситуации на месте.
Сообщается, что премьер-министр Испании Педро Санчес лично контролирует ситуацию, а королевская семья выразила соболезнования близким погибших. Кроме того, некоторые рейсы на маршруте Мадрид—Андалусия временно приостановлены.
Эта трагедия рассматривается не только как статистика, но и как тяжелое событие, повлиявшее на жизни и судьбы людей. По словам местных властей, увиденное было очень ужасным.
После объявления результатов расследования ожидается пересмотр мер безопасности и принятие новых решений для предотвращения подобных происшествий.