To‘qayev Tramp tashabbusidagi "Tinchlik kengashi"ga qo‘shildi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp o‘z tashabbusi bilan yangi xalqaro tashkilot — "Tinchlik kengashi"ni tashkil etishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U mazkur kengashga Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevni rasman taklif qildi. Bu haqda Qozog‘iston prezidentining yordamchisi Ruslan Jeldibay ma’lum qildi.
Jeldibayning so‘zlariga ko‘ra, To‘qayev jahon yetakchilari orasida birinchilardan bo‘lib ushbu kengashga a’zo bo‘lish taklifini olgan. Qozog‘iston ushbu kengash asoschilaridan biri sifatida ko‘rilayotgani ham ta’kidlangan.
To‘qayev o‘z javob maktubida Trampga minnatdorlik bildirib, yangi tashkilot tarkibiga qo‘shilishga rozilik bildirgan. Ma’lum qilinishicha, "Tinchlik kengashi"ga Tramp o‘zi raislik qiladi va kengash a’zoligiga kimlarni taklif etish masalasi asosan uning ixtiyorida bo‘ladi.
A’zolik muddati uch yilgacha davom etishi mumkin. Ammo bir shart bor: agar davlat birinchi yil davomida kengash jamg‘armasiga 1 milliard dollardan ortiq mablag‘ kiritsa, unga doimiy a’zolik maqomi beriladi.
Shuningdek, kengashga kirish rasman bepul ekanligi aytilgan. Ammo katta moliyaviy hissa qo‘shgan davlatlar kengashda doimiy va kengroq vakolatga ega bo‘lishi mumkin.
Yig‘ilgan mablag‘lar asosan G‘azo sektori infratuzilmasini tiklashga yo‘naltirilishi rejalashtirilgan. Xarajatlar qat’iy nazorat qilinishi va mablag‘ning maqsadli ishlatilishi ta’minlanishi aytilmoqda.
Kengash qarorlari "bir davlat — bir ovoz" tamoyili asosida qabul qilinadi, lekin yakuniy tasdiq kengash raisi tomonidan amalga oshiriladi. Bu mexanizm kengash faoliyatida eng ko‘p muhokama qilinadigan masalalardan biri bo‘lishi mumkin.
Tramp tomonidan Argentina, Vengriya, Turkiya, Pokiston, Misr, Iordaniya, Qatar va Italiya kabi davlatlarga taklif yuborilgan va ular a’zolikni qabul qilgan. Fransiya, Germaniya va Birlashgan Arab Amirliklariga ham taklif yuborilgan, ammo ulardan javob hali olinmagan.
Yangi tashkilot katta maqsadlar va katta mablag‘lar bilan ish boshlamoqda. Endi asosiy savol — bu format haqiqiy tinchlikka xizmat qiladimi yoki geosiyosiy tortishuvlar maydoniga aylanadimi?

Токаев присоединился к инициативе Трампа "Совет по миру"
Бывший президент США Дональд Трамп начал создание новой международной организации — "Совета мира" по своей инициативе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он официально пригласил президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева войти в этот совет. Об этом сообщил помощник президента Казахстана Руслан Желдибай.
По словам Желдибая, Токаев был одним из первых мировых лидеров, получивших приглашение стать членом этого совета. Также подчеркнуто, что Казахстан рассматривается как один из основателей совета.
В ответном письме Токаев выразил благодарность Трампу и согласился присоединиться к новой организации. Сообщается, что председателем "Совета мира" будет сам Трамп, и вопрос о том, кого приглашать в члены совета, в основном находится в его компетенции.
Срок членства может длиться до трёх лет. Однако есть одно условие: если государство в течение первого года внесёт в фонд совета более одного миллиарда долларов, ему будет предоставлен статус постоянного члена.
Также отмечается, что вступление в совет официально бесплатно. Но государства, внесшие значительный финансовый вклад, могут иметь постоянные и более широкие полномочия в совете.
Собранные средства планируется в основном направить на восстановление инфраструктуры сектора Газа. Заявлено, что расходы будут строго контролироваться, а средства использоваться целевым образом.
Решения совета принимаются по принципу "одна страна — один голос", однако окончательное утверждение осуществляется председателем совета. Этот механизм может стать одним из наиболее обсуждаемых вопросов в деятельности совета.
Трамп направил приглашения таким странам, как Аргентина, Венгрия, Турция, Пакистан, Египет, Иордания, Катар и Италия, и они приняли членство. Франции, Германии и Объединённым Арабским Эмиратам также были направлены приглашения, но ответа от них пока не получено.
Новая организация начинает работу с большими целями и значительными средствами. Теперь главный вопрос — будет ли этот формат служить настоящему миру или превратится в арену геополитических противостояний?