Hasakada SDK reydlari: Tinch aholiga zo‘ravonlik iddaosi
Ushbu voqea kurd tuzilmalari va Damashqdagi o‘tish davri hukumati o‘rtasida otashkesim e’lon qilinganidan ko‘p o‘tmay sodir bo‘lgani vaziyatni yanada murakkablashtirgan. Mahalliy manbalar va ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlarga ko‘ra, 18–19-yanvar kechalari SDK bo‘linmalari Hasaka shahrining asosan arablar yashaydigan hududlarida va qishloq joylarida keng ko‘lamli reydlar o‘tkazgan.
Ayniqsa, shaharning janubiy atroflaridagi Gveyran mahallasida vaziyat og‘ir kechgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, amaliyotlar boshlanishidan oldin shaharda elektr ta’minoti uzilgan.
Shundan so‘ng uylar tintuv qilingan va tinch aholi vakillariga qarata o‘q otish holatlari kuzatilgan. Ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, bunday harakatlar qo‘rqitish va jazolash maqsadida amalga oshirilgan.

Рейды SDK в Хасакаде: обвинения в насилии против мирных жителей
В провинции Хасака на северо-востоке Сирии Демократические силы Сирии (СДК) обвиняются в применении насилия против мирных жителей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот инцидент произошёл вскоре после объявления перемирия между курдскими формированиями и переходным правительством в Дамаске, что усложнило ситуацию. По сообщениям местных источников и в социальных сетях, в ночь с 18 на 19 января подразделения СДК провели масштабные рейды в основном в арабских районах города Хасака и сельской местности.
Особенно тяжёлая ситуация сложилась в районе Гвейран на южных окраинах города. По словам свидетелей, перед началом операций в городе отключили электроснабжение.
После этого были проведены обыски домов, а также зафиксированы случаи стрельбы по мирным жителям. По некоторым данным, такие действия были направлены на запугивание и наказание.