Markaziy Osiyo: Alkoholsiz hayot yetakchi o‘rinda
World Population Review tomonidan e’lon qilingan yangi reytingga ko‘ra, Markaziy Osiyo yana bir bor alkogol iste’moli past bo‘lgan mintaqa sifatida e’tirof etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, postsovet davlatlari orasida eng past ko‘rsatkich Turkmanistonda qayd etilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu mamlakatda bir yilda har bir odamga o‘rtacha 0,3 litr toza spirt to‘g‘ri keladi.
Keyingi o‘rinda Tojikiston joylashib, bu ko‘rsatkich 0,7 litrdan iborat. Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekistonda esa bu raqamlar mos ravishda 5,4 litr, 3,9 litr va 2,1 litrni tashkil qiladi.
Boshqa tomondan, Yevropa davlatlarida alkogol iste’moli ancha yuqori. Reytingda Ruminiya (17,1 litr), Gruziya (15,5 litr) va Latviya (14,7 litr) kabi mamlakatlar yuqori o‘rinlarni egallagan.
MDH davlatlari orasida esa Moldovada (14,1 litr), Belarusda (11,4 litr) va Rossiyada (10,5 litr) eng yuqori ko‘rsatkichlar qayd etilgan. Ushbu reytingda barcha turdagi alkogol ichimliklar umumiy spirt miqdori asosida hisoblangan.
Masalan, 1,75 litrlik bir shisha aroq tarkibida taxminan 300 millilitr toza spirt borligi hisobga olinadi. Mutaxassislarning fikricha, Markaziy Osiyoda alkogol iste’moli past bo‘lishi diniy va madaniy qadriyatlar, shuningdek, iste’mol odatlariga bog‘liq.
Bu mintaqada hushyorlik hayotning oddiy bir qismi sifatida qaraladi. Xulosa qilib aytganda, Turkmaniston MDH mamlakatlari ichida eng hushyor davlat sifatida tan olindi.
Markaziy Osiyo umumiy reytingda past iste’mol ko‘rsatkichlariga ega bo‘lsa, Yevropa davlatlarida bu raqamlar ancha yuqori va farq juda katta.

Центральная Азия: жизнь без алкоголя на первом месте
Согласно новому рейтингу, опубликованному World Population Review, Центральная Азия вновь признана регионом с низким потреблением алкоголя. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, среди постсоветских стран самый низкий показатель зафиксирован в Туркменистане. По данным, в этой стране в среднем на одного человека приходится 0,3 литра чистого спирта в год.
На следующем месте находится Таджикистан с показателем 0,7 литра. В Казахстане, Кыргызстане и Узбекистане эти цифры составляют соответственно 5,4 литра, 3,9 литра и 2,1 литра.
С другой стороны, в европейских странах потребление алкоголя значительно выше. В рейтинге высокие позиции занимают такие страны, как Румыния (17,1 литра), Грузия (15,5 литра) и Латвия (14,7 литра).
Среди стран СНГ наивысшие показатели отмечены в Молдове (14,1 литра), Беларуси (11,4 литра) и России (10,5 литра). В этом рейтинге учитывалось общее количество чистого спирта во всех видах алкогольных напитков.
Например, в бутылке водки объемом 1,75 литра содержится примерно 300 миллилитров чистого спирта. По мнению специалистов, низкое потребление алкоголя в Центральной Азии связано с религиозными и культурными ценностями, а также с традициями потребления.
В этом регионе трезвость рассматривается как естественная часть жизни. В заключение можно сказать, что Туркменистан признан самой трезвой страной среди государств СНГ.
Хотя Центральная Азия в общем рейтинге характеризуется низким уровнем потребления, в европейских странах эти показатели значительно выше, и разница очень велика.