Indoneziya hukumati o‘rmon hududlarida noqonuniy konchilikka qarshi kurashni kuchaytirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters xabariga ko‘ra, qariyb 190 ming gektar o‘rmon yerlarida ruxsatsiz qazib olish ishlari aniqlangan. Hukumat bu hududlarni davlat tasarrufiga qaytarishni maqsad qilgan.
O‘rmon xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Rohmat Marzuki parlament yig‘ilishida so‘zga chiqib, ushbu hududlarda konchilik ruxsatnomasiz amalga oshirilganini ta’kidladi. Biroq u noqonuniy faoliyat olib borgan kompaniyalar nomini oshkor qilmadi.
Shuningdek, qazib olingan resurslar va faoliyatning davom etgan muddati haqida aniq ma’lumot berilmadi. Hozirda maxsus nazorat guruhi tomonidan 8 ming gektardan ortiq yer davlat tasarrufiga qaytarilgan.
Ushbu hududlarda nikel, ko‘mir va boshqa foydali qazilmalar qazib olingani aniqlangan. Bundan tashqari, noqonuniy palma yog‘i plantatsiyalari ham davlat nazoratiga o‘tkazilmoqda.
Bosh prokuratura noqonuniy faoliyat olib borgan kompaniyalarga yirik jarimalar solinishi mumkinligini ma’lum qildi. Hukumat o‘rmonlarni himoya qilish, tabiiy resurslardan qonuniy foydalanishni ta’minlash va noqonuniy faoliyatlarning oldini olish bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda.

В Индонезии усиливается борьба с незаконной добычей полезных ископаемых
Правительство Индонезии усиливает борьбу с незаконной добычей полезных ископаемых в лесных районах. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Reuters, на территории около 190 тысяч гектаров лесных земель выявлены работы по добыче без разрешения. Правительство ставит целью вернуть эти территории под государственный контроль.
Заместитель министра лесного хозяйства Рохмат Марзуки выступил на заседании парламента и подчеркнул, что добыча на этих территориях осуществлялась без разрешения. Однако он не раскрыл названия компаний, занимавшихся незаконной деятельностью.
Кроме того, точная информация о добытых ресурсах и продолжительности деятельности не была предоставлена. В настоящее время специальная контрольная группа вернула под государственный контроль более 8 тысяч гектаров земли.
Выявлено, что на этих территориях добывались никель, уголь и другие полезные ископаемые. Кроме того, незаконные плантации пальмового масла также передаются под государственный контроль.
Генеральная прокуратура сообщила, что компаниям, занимающимся незаконной деятельностью, могут быть наложены крупные штрафы. Правительство продолжает работу по защите лесов, обеспечению законного использования природных ресурсов и предотвращению незаконной деятельности.