Tramp: Zelenskiy va Putin o‘rtasida katta nafrat bor
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Davosdagi Jahon iqtisodiy forumida Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi keskin munosabatlar haqida bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘rtasida “katta va g‘ayritabiiy nafrat” mavjud bo‘lib, bu tinchlik muzokaralarining oldini oluvchi asosiy omillardan biri bo‘lib qolmoqda. Trampning so‘zlariga ko‘ra, u dastlab ushbu urushni to‘xtatish osonroq bo‘ladi deb o‘ylagan.
Ammo hozirgi vaziyatni hisobga olganda, bu jarayon nafaqat siyosiy, balki psixologik jihatdan ham murakkab ekanini tan oldi. U Zelenskiy va Putin o‘rtasidagi munosabatlarni “katta nafrat” deb atab, bunday sharoitda kelishuvga erishish juda qiyinligini ta’kidladi.
Shunga qaramay, Tramp urushning baribir tugashi va natijada ko‘plab insonlarning hayoti saqlab qolinishiga ishonch bildirdi. Uning fikricha, Rossiya ham, Ukraina ham tinchlik kelishuviga moyil bo‘lishi mumkin.
U tomonlar o‘zaro muloqot qilish orqali murosaga erishishi zarurligini qayd etdi. Tramp, shuningdek, Zelenskiy bilan uchrashish niyati borligini bildirgan holda, tomonlarni kelishuvga chaqirdi.
U “agar ular buni amalga oshirmasa, katta xato qilishadi”, dedi. Tramp, urushning davom etishi natijasida ko‘plab insonlar halok bo‘layotganini qayd etib, bu qonli mojaroning tezroq tugatilishi lozimligini urg‘uladi.
U muzokaralar davomida turli qarama-qarshi fikrlar paydo bo‘layotganini, masalan, bir taraf Zelenskiyni, boshqa taraf esa Putinni ayblayotganini aytib o‘tdi. Ushbu holatni u “juda murakkab muvozanat” sifatida ta’rifladi.
Xulosa qilib aytganda, Trampning fikricha, hozirgi vaziyat qiyin bo‘lsa-da, tomonlar o‘zaro kelishuvga erishishga intilishi kerak. Endi asosiy savol shuki, bu jarayon amaliy natijalarga olib keladimi yoki gaplar so‘zda qolib ketadimi?

Трамп: между Зеленским и Путиным большая ненависть
Бывший президент США Дональд Трамп выступил на Всемирном экономическом форуме в Давосе с заявлением о напряжённых отношениях между Украиной и Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, между президентом Украины Владимиром Зеленским и президентом России Владимиром Путиным существует «большая и ненормальная ненависть», которая остаётся одним из основных препятствий для мирных переговоров. По словам Трампа, он изначально думал, что остановить эту войну будет проще.
Однако, учитывая текущую ситуацию, он признал, что этот процесс сложен не только с политической, но и с психологической точки зрения. Он охарактеризовал отношения между Зеленским и Путиным как «большую ненависть» и подчеркнул, что в таких условиях достичь соглашения очень трудно.
Тем не менее, Трамп выразил уверенность, что война всё же закончится и в результате будет спасено множество жизней. По его мнению, как Россия, так и Украина могут быть склонны к мирному соглашению.
Он отметил необходимость достижения компромисса через диалог между сторонами. Трамп также заявил о намерении встретиться с Зеленским и призвал стороны к соглашению.
«Если они этого не сделают, это будет большой ошибкой», — сказал он. Трамп подчеркнул, что из-за продолжающейся войны погибает много людей, и этот кровопролитный конфликт необходимо как можно скорее прекратить.
Он отметил, что в ходе переговоров возникают различные противоположные мнения, например, одна сторона обвиняет Зеленского, а другая — Путина. Он охарактеризовал эту ситуацию как «очень сложный баланс».
В заключение Трамп выразил мнение, что несмотря на сложность текущей ситуации, стороны должны стремиться к достижению соглашения. Теперь главный вопрос в том, приведёт ли этот процесс к практическим результатам или слова останутся лишь словами?
Эти заявления в Давосе побуждают международное сообщество уделять этому вопросу более серьёзное внимание.