Rossiyada general o‘limi bo‘yicha sud hukmi e’lon qilindi
2024 yil 17 dekabr kuni Moskva shahrida Rossiya Qurolli kuchlarining radiatsion, kimyoviy va biologik himoya qo‘shinlari qo‘mondoni general Igor Kirillov va uning adyutanti Ilya Polikarpov halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisa Rossiya jamoatchiligida katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Sud qaroriga ko‘ra, qotillikni amalga oshirishda aybdor deb topilgan O‘zbekiston fuqarosi Ahmadjon Qurbonov umrbod ozodlikdan mahrum qilindi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u Ukraina maxsus xizmatlarining ko‘rsatmasi bilan jinoyatni sodir etgan. Qurbonov oldindan minalashtirilgan samokatni turar joy binosi pod’ezdi oldiga qoldirib ketgan.
Ma’lum bo‘lishicha, jinoyatni amalga oshirgani uchun unga 100 ming AQSH dollari miqdorida mukofot va Yevropa Ittifoqiga viza olish imkoniyati va’da qilingan. Jinoyatni rejalashtirish va tashkil etishda ishtirok etgan yana uch nafar shaxs ham aniqlangan.

В России вынесен приговор по делу о массовой гибели людей
17 декабря 2024 года в Москве погиб командующий войсками радиационной, химической и биологической защиты Вооружённых сил России генерал Игорь Кириллов и его адъютант Илья Поликарпов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие вызвало большой резонанс в российском обществе. По решению суда, гражданин Узбекистана Ахмаджон Курбанов, признанный виновным в совершении убийства, был приговорён к пожизненному лишению свободы.
По данным следствия, он совершил преступление по указанию украинских спецслужб. Курбанов заранее оставил заминированный самокат у подъезда жилого дома.
Сообщается, что за совершение преступления ему обещали вознаграждение в размере 100 тысяч долларов США и возможность получения визы в Европейский союз. Также были выявлены ещё три лица, участвовавшие в планировании и организации преступления.
Суд признал их виновными и приговорил к лишению свободы сроком от 18 до 25 лет. Суд принял строгое решение по данному делу и назначил виновным законное наказание.
Это преступление привлекло серьёзное внимание в контексте безопасности России и международных отношений.