Qirg‘izistonda alkogol savdosiga vaqtli cheklov taklif qilindi
Qirg‘izistonda spirtli ichimliklar savdosini tartibga soluvchi yangi qonun loyihasi muhokama qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatda soat 23:00 dan 08:00 gacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida alkogol mahsulotlarini sotishni taqiqlash taklif etilgan. Mazkur cheklovlar kafe va restoranlar, shuningdek, duty free do‘konlariga tatbiq etilmaydi.
Shu bilan birga, qonun loyihasida markaziy maydonlar, bog‘lar va aholi dam oladigan hududlardan 100 metr masofada spirtli ichimliklar savdosini amalga oshirishni taqiqlash ham nazarda tutilgan. Agar ushbu qonun qabul qilinsa, u jamoat tartibini saqlash va aholining salomatligini himoya qilishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Bu kabi choralar orqali ijtimoiy muammolarni kamaytirish va xavfsizlikni oshirishga erishish maqsad qilingan.

В Кыргызстане предложили временное ограничение на продажу алкоголя
В Кыргызстане обсуждается новый законопроект, регулирующий продажу спиртных напитков. Об этом сообщает Zamin.uz.
В документе предлагается запретить продажу алкогольной продукции в период с 23:00 до 08:00. Данные ограничения не распространяются на кафе и рестораны, а также на магазины duty free.
Кроме того, в законопроекте предусмотрен запрет на продажу спиртных напитков на расстоянии 100 метров от центральных площадей, парков и зон отдыха населения. Если этот закон будет принят, ожидается, что он будет способствовать поддержанию общественного порядка и защите здоровья населения.