Moskvada 2025 yilda tug‘ilgan chaqaloqlarga berilgan eng noodatiy ismlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda RIA Novosti xabar berdi. Poytaxt FHDYO boshqarmasi boshlig‘i Svetlana Uxanevaning ma’lumotiga ko‘ra, o‘g‘il bolalar uchun Grach, Frol, qizlar uchun esa Luchezar va Olimpiada kabi ismlar eng noodatiy deb topilgan.
Bundan tashqari, Okeana, Iskra, Tor va Mars kabi ismlar ham ro‘yxatga kiritilgan. Kuzatuvlardan ko‘rinib turibdiki, Moskvadagi ota-onalar farzandlariga o‘ziga xos va noodatiy ismlar tanlashga alohida e’tibor qaratgan.
Ehtimol, ular xorijiy madaniyatlar, jumladan, Kardashyanlar oilasidan ilhomlangan bo‘lishi mumkin. Shuningdek, unchalik noodatiy bo‘lmagan, ammo kamdan-kam uchraydigan ismlar ham qayd etilgan.
Masalan, o‘g‘il bolalar uchun Proxor, Korney, Trofim, Yenisey va Yemelyan ismlari, qizlar uchun esa Marusya, Emiliya, Lira va Yeniseya ismlari tanlangan. Bu ismlarning aksariyati qadimgi rus folklori va madaniyatidan ilhomlangan ko‘rinadi.
Mazkur ro‘yxat ota-onalarning farzandlariga o‘ziga xos nom tanlashga bo‘lgan intilishlarini yaqqol namoyon etadi.

В Москве в 2025 году объявлены самые необычные имена
В Москве объявлены самые необычные имена, данные новорожденным в 2025 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает РИА Новости. По информации Светланы Уханевой, начальника столичного управления ЗАГС, для мальчиков самыми необычными именами признаны Грач, Фрол, а для девочек — Лучезар и Олимпиада.
Кроме того, в список вошли имена Океана, Искра, Тор и Марс. Из наблюдений видно, что московские родители уделяют особое внимание выбору уникальных и необычных имен для своих детей.
Возможно, они вдохновлены иностранными культурами, в том числе семьей Кардашьян. Также отмечены имена, которые не являются слишком необычными, но встречаются редко.
Например, для мальчиков выбраны имена Прохор, Корней, Трофим, Енисей и Емельян, а для девочек — Маруся, Эмилия, Лира и Енисейя. Большинство этих имен, по-видимому, вдохновлены древним русским фольклором и культурой.