Tramp tashabbusi: "Tinchlik kengashi" Yevropada bahs uyg‘otdi
Donald Tramp tashabbusi bilan tashkil etilgan yangi xalqaro tuzilma — "Tinchlik kengashi" bo‘yicha muhokamalar Davosda dolzarbligicha qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 21-yanvar holatiga qadar 35 ta davlat ushbu kengashga qo‘shilishga rozilik bildirgan. Taklifnomalar jami 60 davlatga yuborilgan bo‘lib, ular orasida Rossiya, Xitoy va Belarus ham bor.
Ayrim siyosatchilar taklifdan voz kechish oson emasligini, chunki Tramp bilan munosabatlarni buzmaslik uchun bunday qaror qabul qilinayotgani haqida fikr bildirgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, "Tinchlik kengashi" nizomi 22-yanvar kuni Davosda imzolanishi rejalashtirilgan.
Ushbu kengash raisi sifatida Donald Trampning o‘zi ko‘zda tutilmoqda. Shuningdek, ijro qo‘mitasi tarkibida AQSH davlat kotibi Marko Rubio, Trampning kuyovi Jared Kushner va Britaniyaning sobiq bosh vaziri Toni Bler kabi shaxslar bo‘lishi aytilmoqda.
Ammo Yevropada ushbu tashabbusga nisbatan xavotirlar mavjud. Ayniqsa, Trampning kengash raisi lavozimida uzoq muddat qolishi ehtimoli yevropalik diplomatlarda tashvish uyg‘otmoqda.
Yevropa davlatlari masalani o‘zaro muhokama qilsa-da, har bir mamlakat qarorni o‘z milliy manfaatlariga ko‘ra qabul qilishi kutilmoqda. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron ushbu taklifni rad etish niyatida ekanini bildirgan.
Shvetsiya va Norvegiya ham kengashga qo‘shilmaslik qarorini qabul qilgan, Germaniya esa bunday tashabbusga ehtiyoj yo‘qligini ta’kidlamoqda. Biroq Italiya va Germaniya hali yakuniy qarorga kelmagan.
Xulosa qilib aytganda, "Tinchlik kengashi" loyihasi tez sur’atlarda rivojlanmoqda, ammo Yevropa davlatlari orasida bu tuzilma qanday boshqarilishi va kim oxirgi qarorni qabul qilishi haqida savollar ochiq qolmoqda. Davosdagi imzo marosimigacha bu masala atrofidagi tortishuvlar davom etishi kutilmoqda.

Инициатива Трампа: "Совет по миру" вызвал споры в Европе
Обсуждения новой международной структуры — "Совет мира", созданной по инициативе Дональда Трампа, остаются актуальными в Давосе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, на 21 января 2026 года 35 стран выразили согласие присоединиться к этому совету. Приглашения были отправлены в общей сложности 60 странам, среди которых Россия, Китай и Беларусь.
Некоторые политики отметили, что отказаться от предложения не так просто, поскольку решение принимается, чтобы не испортить отношения с Трампом. По информации, устав "Совета мира" планируется подписать 22 января в Давосе.
Предполагается, что председателем совета станет сам Дональд Трамп. Также в состав исполнительного комитета войдут госсекретарь США Марко Рубио, зять Трампа Джаред Кушнер и бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр.
Однако в Европе существуют опасения по поводу этой инициативы. Особенно вызывает беспокойство у европейских дипломатов возможность длительного пребывания Трампа на посту председателя совета.
Хотя европейские страны обсуждают этот вопрос между собой, ожидается, что каждое государство примет решение исходя из своих национальных интересов. Президент Франции Эммануэль Макрон заявил о намерении отклонить это предложение.
Швеция и Норвегия также приняли решение не присоединяться к совету, а Германия подчеркивает отсутствие необходимости в такой инициативе. Тем не менее Италия и Германия еще не приняли окончательного решения.
В заключение можно сказать, что проект "Совета мира" развивается быстрыми темпами, однако среди европейских стран остаются открытыми вопросы о том, как будет управляться эта структура и кто будет принимать окончательное решение. Ожидается, что споры по этому вопросу продолжатся до церемонии подписания в Давосе.