Indoneziyada 67 800 yillik qadimiy suratlar topildi
Indoneziyada dunyo ilm-fani uchun juda muhim bo‘lgan eng qadimiy qoya tosh suratlari topilgani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"Nature" jurnalida chop etilgan tadqiqot natijalariga ko‘ra, bu topilmalar qadimgi odamlarning Janubi-Sharqiy Osiyo hududida qanday tarqalganini o‘rganishda muhim ma’lumotlar beradi. Ilgari olimlar Sulavesi orolining janubi va Borneo orolining sharqidagi g‘or suratlarini eng qadimiy san’at namunasi sifatida e’tirof etib kelishgan edi.
Tadqiqotda qayd etilishicha, Sulavesi orolining janubi-sharqiy qismi ilgari yetarli darajada o‘rganilmagan hudud bo‘lib kelgan. Avstraliyaning Brisben universiteti olimlari, Maksim Obert boshchiligidagi jamoa, aynan shu mintaqada 14 ta yangi arxeologik yodgorlikni aniqlashga muvaffaq bo‘ldi.
Ushbu yodgorliklar orasida Muna orolidagi karst g‘orlarida topilgan bo‘yalgan qo‘l izlari hamda qadimgi odamlarning tasvirlari alohida ahamiyatga ega. Suratlarning yoshini aniqlash maqsadida olimlar tasvirlarni qisman qoplagan minerallarni radioizotop tahlilidan o‘tkazishdi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, suratlarning eng kam yoshi 67 800 yilga teng ekani ma’lum bo‘ldi. Bu esa ularni inson qo‘li bilan yaratilgan eng qadimiy san’at asarlari qatoriga qo‘shadi.

В Индонезии обнаружены древние рисунки возрастом 67 800 лет
В Индонезии сообщили об обнаружении древнейших наскальных рисунков, имеющих большое значение для мировой науки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно результатам исследования, опубликованного в журнале "Nature", эти находки предоставляют важную информацию для изучения расселения древних людей на территории Юго-Восточной Азии. Ранее учёные признавали наскальные рисунки в пещерах юга острова Сулавеси и востока Борнео как самые древние образцы искусства.
В исследовании отмечается, что юго-восточная часть острова Сулавеси ранее была недостаточно изучена. Учёные из Университета Брисбена в Австралии, возглавляемые Максимом Обертом, смогли обнаружить в этом регионе 14 новых археологических памятников.
Особое значение имеют отпечатки раскрашенных рук и изображения древних людей, найденные в карстовых пещерах на острове Муна. Для определения возраста рисунков учёные провели радиоуглеродный анализ минералов, частично покрывающих изображения.
По результатам исследования было установлено, что минимальный возраст рисунков составляет 67 800 лет. Это ставит их в ряд самых древних произведений искусства, созданных руками человека.