Zelenskiy va Tramp Davosda uchrashadi, Moskva muzokaralar kutmoqda
Shveysariyada bo‘lib o‘tayotgan Jahon iqtisodiy forumi doirasida Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ishtirok etish uchun Davosga yetib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Forum doirasida asosiy e’tibor Zelenskiyning AQSH prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuviga qaratilgan. Uchrashuv mahalliy vaqt bilan taxminan soat 13:00 da, Toshkent vaqti bilan esa 17:00 da boshlanishi kutilmoqda.
Bu orada Moskvada ham muhim uchrashuvlar rejalashtirilgan. AQSH prezidenti maxsus vakili Stiv Uitkoff va Jared Kushner Rossiyaga safar qilib, prezident Vladimir Putin bilan Ukraina masalasi bo‘yicha muzokara olib boradi.
Kreml vakili Dmitriy Peskovning ma’lum qilishicha, delegatsiya Moskvaga kechqurun, soat 19:00–20:00 oralig‘ida yetib keladi. Davosdagi uchrashuv Zelenskiy va Tramp o‘rtasidagi muloqotning yangi bosqichini boshlab berishi mumkin.
Muzokaralar faqat rasmiy bayonotlar bilan cheklanmay, real masalalarni hal etishga qaratilgani kuzatilmoqda. Zelenskiyning forum doirasidagi chiqishi ham kun tartibiga kiritilgan.
Moskvadagi uchrashuv esa AQSH va Rossiya o‘rtasida vositachilik kanalini ishga tushiradi. Bu ikki tomonlama diplomatik jarayonning bir qismi bo‘lib, Kreml va AQSH vakillari Ukraina masalasi yuzasidan pozitsiyalarni aniqlashga harakat qilmoqda.
Yaqin soatlarda Davosdagi uchrashuv va Moskvadagi muzokaralardan qanday natijalar kelib chiqishi diqqat markazida bo‘ladi. Bu jarayonlardan kelayotgan signallar xalqaro munosabatlar va Ukraina bo‘yicha muzokaralar yo‘nalishini belgilab berishi kutilmoqda.

Зеленский и Трамп встретятся в Давосе, Москва ожидает переговоров
Президент Украины Владимир Зеленский прибыл в Давос для участия в Всемирном экономическом форуме, который проходит в Швейцарии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках форума основное внимание уделяется встрече Зеленского с президентом США Дональдом Трампом. Ожидается, что встреча начнется примерно в 13:00 по местному времени, что соответствует 17:00 по ташкентскому времени.
Тем временем в Москве также запланированы важные встречи. Специальный представитель президента США Стив Уиткофф и Джаред Кушнер отправятся в Россию для переговоров с президентом Владимиром Путиным по украинскому вопросу.
По словам представителя Кремля Дмитрия Пескова, делегация прибудет в Москву вечером, в интервале с 19:00 до 20:00. Встреча в Давосе может стать новым этапом в диалоге между Зеленским и Трампом.
Переговоры направлены не только на официальные заявления, но и на решение реальных вопросов. Выступление Зеленского в рамках форума также включено в повестку дня.
Встреча в Москве запустит канал посредничества между США и Россией. Это часть двустороннего дипломатического процесса, в ходе которого представители Кремля и США пытаются уточнить позиции по украинскому вопросу.
В ближайшие часы внимание будет сосредоточено на результатах встреч в Давосе и переговорах в Москве. Ожидается, что сигналы, поступающие из этих процессов, определят направление международных отношений и переговоров по Украине.