Tramp va Zelenskiy Davosda yopiq uchrashuv o‘tkazdi
Davosdagi Jahon iqtisodiy forumi doirasida AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp bu muloqotni "juda yaxshi" deb baholadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi suhbat yopiq eshiklar ortida bo‘lib o‘tgan va taxminan bir soat davom etgan.
Uchrashuvdan so‘ng Ukraina prezidenti maslahatchisi Dmitriy Litvin muzokaralarni yuqori baholadi. Tramp uchrashuv davomida asosan urushni to‘xtatish masalasiga e’tibor qaratgan.
Reuters axborot agentligi xabariga ko‘ra, Tramp Zelenskiy bilan suhbatdan keyin Rossiya prezidenti Vladimir Putinga "urush tugashi kerak" degan mazmunda xabar yo‘llagan. Shuningdek, Ukraina prezidenti matbuot kotibi Sergey Nikiforovning ma’lum qilishicha, uchrashuv yakunida ikki prezident qisqacha shaxsiy muloqot ham o‘tkazgan.

Трамп и Зеленский провели закрытую встречу в Давосе
В рамках Всемирного экономического форума в Давосе президент США Дональд Трамп провел встречу с президентом Украины Владимиром Зеленским. Об этом сообщил Zamin.uz.
Трамп охарактеризовал этот диалог как "очень хороший". По данным, разговор между главами двух государств проходил за закрытыми дверями и длился около часа.
После встречи советник президента Украины Дмитрий Литвин высоко оценил переговоры. Трамп во время встречи в основном сосредоточился на вопросе прекращения войны.
По сообщению информационного агентства Reuters, после разговора с Зеленским Трамп направил президенту России Владимиру Путину послание с призывом "война должна закончиться". Также, по словам пресс-секретаря президента Украины Сергея Никифорова, в конце встречи два президента провели короткий личный разговор.