Ukraina, Rossiya va AQSH muzokaralari boshlandi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiya, Ukraina va AQSH vakillari 23-yanvar kuni Birlashgan Arab Amirliklarida ilk uch tomonlama maslahatlashuv o‘tkazishini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, bu uchrashuv “texnik darajadagi” muloqot bo‘lib, agar format o‘zini oqlasa, muhim masalalarni muhokama qilish uchun yangi imkoniyatlar yaratishi mumkin. Ushbu uch tomonlama format qanday foyda beradi?
Zelenskiyning fikricha, bunday uchrashuvlarning o‘zi tomonlar o‘rtasidagi muloqot kanallarini ochiq saqlash imkonini beradi. Bu esa kelajakda yirik qarorlar qabul qilish uchun zarur bo‘lgan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishga xizmat qilishi mumkin.
Reuters agentligi avvalroq Ukraina AQSH tomonidan taklif qilingan uch tomonlama muzokaralarni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirgan edi. Shu bilan birga, ushbu voqealar doirasida AQSH prezidentining maxsus vakili Stiv Uitkoffning Moskvaga tashrifi ham muhim ahamiyat kasb etdi.
Reuters xabariga ko‘ra, Uitkoff Rossiya rahbariyati bilan urushni to‘xtatish yo‘llari haqida muloqot o‘tkazgan. Shuningdek, mintaqaviy uchrashuvlar va kelgusidagi rejalarning muhokamasi ham kun tartibida bo‘lgan.
23-yanvar kuni boshlanadigan uchrashuv ikki kun davom etishi kutilmoqda. Agar tomonlar texnik masalalarda kelishuvga erisha olsa, siyosiy darajadagi muzokaralar uchun qulay sharoit yaratiladi.
Asosiy savol esa shunday: bu muloqotlar qanday natija beradi va bu natijalar qanchalik tez amalga oshadi? Bu savolga javob keyingi kunlarda ma’lum bo‘ladi.

Украина, Россия и США начали переговоры
Президент Украины Владимир Зеленский объявил, что представители России, Украины и США проведут 23 января в Объединённых Арабских Эмиратах первые трехсторонние консультации. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Зеленского, эта встреча будет «на техническом уровне», и если формат себя оправдает, он может создать новые возможности для обсуждения важных вопросов. Какую пользу принесёт этот трехсторонний формат?
По мнению Зеленского, такие встречи сами по себе позволяют сохранять открытыми каналы общения между сторонами. Это может способствовать разработке «дорожной карты», необходимой для принятия крупных решений в будущем.
Агентство Reuters ранее сообщало, что Украина готова поддержать трехсторонние переговоры, предложенные США. При этом в рамках этих событий важное значение имел визит специального представителя президента США Стива Уиткоффа в Москву.
По данным Reuters, Уиткофф провёл переговоры с руководством России о путях прекращения войны. Также в повестке дня стояли региональные встречи и обсуждение будущих планов.
Ожидается, что встреча, начинающаяся 23 января, продлится два дня. Если стороны достигнут соглашения по техническим вопросам, будут созданы благоприятные условия для переговоров на политическом уровне.
Основной вопрос таков: какие результаты принесут эти переговоры и насколько быстро они будут реализованы? Ответ на этот вопрос станет известен в ближайшие дни.