BAAda Ukraina, Rossiya va AQSH muzokaralari o‘tkaziladi
Davosdagi Jahon iqtisodiy forumi doirasida o‘tgan muhim uchrashuvlardan so‘ng, Ukraina, Rossiya va AQSH ishtirokida uch tomonlama muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilayotgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvlar 23–24 yanvar kunlari Birlashgan Arab Amirliklarida bo‘lib o‘tishi kutilmoqda. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
22 yanvar kuni Davosda AQSH prezidenti Donald Tramp va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bir soat davomida muzokara olib bordi. Uchrashuv yakunida Tramp uchrashuvni qisqacha “yaxshi o‘tdi” deb baholab, “hamma urush tugashini istaydi”, dedi va Shveytsariyadan jo‘nab ketdi.
Biroq G‘arb matbuoti mazkur muloqotni ehtiyotkorlik bilan talqin qilmoqda. Financial Times nashrining yozishicha, Zelenskiy xavfsizlik kafolatlari va urushdan keyingi tiklanish bo‘yicha aniq majburiyatlarni rasmiylashtira olmagan.
Shuningdek, Tramp ma’muriyati bilan kelishilgan hujjatlar ham imzolanmagan. Zelenskiy Davosdagi nutqida Yevropa yetakchilarini ichki kelishmovchiliklar sabab qat’iyatsizlikda tanqid qildi.
U Yevropaning siyosiy irodasi yetarli emasligini ta’kidlab, qit’a o‘zini global kuch sifatida ko‘rsata olmayotganini aytdi. Zelenskiy, shuningdek, Tramp ilgari surgan “tinchlik kengashi” tashabbusini tanqid qilib, Yevropa bu borada yagona pozitsiyaga ega emasligini bildirdi.
Ukraina prezidenti yevropaliklarni Rossiya neftini kontrabanda yo‘llari bilan tashishni to‘xtatishga va musodara qilishga chaqirdi. Shuningdek, u Erondagi vaziyatni fojeali deb baholab, xalqaro hamjamiyatni Erondagi xalqni qo‘llab-quvvatlashda yetarli choralar ko‘rmayotganlikda aybladi.
BAAda o‘tishi kutilayotgan uchrashuvlar Zelenskiy tomonidan “texnik darajadagi” muzokaralar sifatida baholandi. Unda uch davlat delegatsiyalari ikki kun davomida ehtimoliy kelishuv tafsilotlarini muhokama qiladi.
Shuningdek, 22 yanvar kuni AQSH vakillarining Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralari o‘tkazilishi rejalashtirilgani ma’lum qilingan.

В ОАЭ пройдут переговоры между Украиной, Россией и США
После важных встреч в рамках Всемирного экономического форума в Давосе стало известно о планах проведения трехсторонних переговоров с участием Украины, России и США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что эти встречи пройдут 23–24 января в Объединенных Арабских Эмиратах. Об этом сообщает podrobno.uz.
22 января в Давосе президент США Дональд Трамп и президент Украины Владимир Зеленский провели переговоры продолжительностью один час. По окончании встречи Трамп кратко охарактеризовал её как «хорошую», отметив, что «все хотят окончания войны», и покинул Швейцарию.
Однако западные СМИ осторожно интерпретируют этот диалог. По информации издания Financial Times, Зеленский не смог оформить конкретные обязательства по гарантиям безопасности и послевоенному восстановлению.
Кроме того, документы, согласованные с администрацией Трампа, также не были подписаны. В своей речи в Давосе Зеленский критиковал европейских лидеров за нерешительность, вызванную внутренними разногласиями.
Он подчеркнул недостаток политической воли в Европе и отметил, что континент не может проявить себя как глобальная сила. Зеленский также раскритиковал инициативу «совета мира», предложенную Трампом, заявив, что Европа не имеет единой позиции по этому вопросу.
Президент Украины призвал европейцев прекратить контрабандные поставки российской нефти и конфисковывать её. Кроме того, он охарактеризовал ситуацию в Иране как трагическую и обвинил международное сообщество в недостаточных мерах поддержки народа Ирана.
Переговоры, которые ожидаются в ОАЭ, Зеленский охарактеризовал как «технические». В них делегации трех стран в течение двух дней обсудят возможные детали соглашения.
Также стало известно, что 22 января планируется проведение прямых переговоров представителей США с президентом России Владимиром Путиным.