Birlashgan Arab Amirliklarida Ukraina bo‘yicha muzokaralar
Davosdagi Jahon iqtisodiy forumi doirasidagi muhokamalardan so‘ng Ukraina, Rossiya va AQSH o‘rtasida uch tomonlama muzokaralar o‘tkazilishi haqida ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvlar 23–24 yanvar kunlari Birlashgan Arab Amirliklarida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda podrobno.uz xabar berdi.
22 yanvar kuni Davosda AQSH prezidenti Donald Tramp va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bir soatcha davomida yuzma-yuz uchrashib, muloqot qildilar. Tramp ushbu suhbatni “yaxshi” deb baholab, barcha tomonlar urushning tugashini istayotganini ta’kidladi.
Shundan so‘ng u Shveytsariyani tark etdi. G‘arb ommaviy axborot vositalari uchrashuv natijalariga nisbatan ehtiyotkorlik bilan yondashmoqda.
Financial Times xabariga ko‘ra, Zelenskiy xavfsizlik kafolatlari va urushdan keyingi tiklanish bo‘yicha aniq majburiyatlarni hujjat shaklida tasdiqlashga erisha olmagan. Shuningdek, oldindan kelishilgan ba’zi hujjatlar imzolanmagan.
Zelenskiy Tramp bilan uchrashuvdan keyin forumda keskin chiqish qilib, Yevropa yetakchilarini ichki kelishmovchiliklar sabab qat’iyatsizlikda aybladi. U o‘tgan yil davomida vaziyat o‘zgarmaganini va Yevropada zarur siyosiy iroda yetishmayotganini ta’kidladi.
Zelenskiy Yevropani “bo‘laklarga bo‘lingan kichik va o‘rta davlatlar yig‘indisi” deb atadi. U, shuningdek, Trampning “Tinchlik kengashi” tashabbusini tanqid qilib, Yevropa davlatlari bu masalada umumiy pozitsiyaga kelmaganini qayd etdi.
Uning fikricha, kengashda manfaatlari bir-biridan keskin farq qiluvchi davlatlar mavjud bo‘lib, frontda hatto o‘t ochishni to‘xtatish rejimi ham yo‘q. Zelenskiy Yevropa davlatlarini Rossiya neftining “soya floti” orqali tashilishini to‘xtatish va musodara qilish choralarini ko‘rishga chaqirdi.
Shuningdek, u Eron masalasiga ham to‘xtalib, xalqning rejimga qarshi kurashida xalqaro hamjamiyat yetarlicha yordam bermayotganini ta’kidladi. Navbatdagi bosqichda Birlashgan Arab Amirliklarida muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Zelenskiy bu uchrashuvlarni “texnik darajadagi” muloqot deb atadi. Unda uch davlat delegatsiyalari ikki kun davomida ehtimoliy kelishuvlarga oid masalalarni muhokama qilishi ko‘zda tutilgan.
Shu bilan birga, AQSH vakillarining Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashuv o‘tkazishi ham rejalashtirilgan. Uchrashuv 22 yanvar kechqurun bo‘lib o‘tishi kutilmoqda.

Переговоры по Украине в Объединённых Арабских Эмиратах
После обсуждений в рамках Всемирного экономического форума в Давосе было сообщено о проведении трехсторонних переговоров между Украиной, Россией и США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти встречи планируется провести 23–24 января в Объединённых Арабских Эмиратах. Об этом сообщает podrobno.uz.
22 января в Давосе президент США Дональд Трамп и президент Украины Владимир Зеленский провели личную встречу продолжительностью около часа и обсудили вопросы. Трамп охарактеризовал этот разговор как «хороший» и подчеркнул, что все стороны хотят окончания войны.
После этого он покинул Швейцарию. Западные СМИ относятся к результатам встречи с осторожностью.
По информации Financial Times, Зеленскому не удалось добиться документального подтверждения конкретных обязательств по гарантиям безопасности и послевоенному восстановлению. Также не были подписаны некоторые предварительно согласованные документы.
После встречи с Трампом Зеленский резко выступил на форуме, обвинив европейских лидеров в нерешительности из-за внутренних разногласий. Он отметил, что ситуация за прошлый год не изменилась и в Европе не хватает необходимой политической воли.
Зеленский назвал Европу «совокупностью мелких и средних государств, разделённых на части». Он также раскритиковал инициативу Трампа «Совет мира», отметив, что европейские страны не пришли к единой позиции по этому вопросу.
По его мнению, в совете присутствуют государства с резко различающимися интересами, и даже режим прекращения огня на фронте отсутствует. Зеленский призвал европейские страны принять меры по прекращению и конфискации поставок российской нефти через «теневой флот».
Кроме того, он затронул вопрос Ирана, подчеркнув, что международное сообщество недостаточно помогает народу в борьбе с режимом. Следующий этап переговоров планируется провести в Объединённых Арабских Эмиратах.
Зеленский назвал эти встречи «техническим уровнем» диалога. В ходе них делегации трёх стран в течение двух дней должны обсудить возможные соглашения.
При этом также запланирована прямая встреча представителей США с президентом России Владимиром Путиным. Ожидается, что встреча состоится вечером 22 января.