Shavkat Mirziyoyev Davosda BlackRock rahbariyati bilan uchrashdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Davosda o‘tkazilayotgan Jahon iqtisodiy forumi doirasida dunyodagi eng yirik investitsiya kompaniyalaridan biri bo‘lgan BlackRock rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda kompaniyaning direktorlar kengashi a’zosi va katta boshqaruvchi direktori Adebayo Ogunlesi ishtirok etdi. Muzokaralarda BlackRock kompaniyasining O‘zbekiston iqtisodiyotida ishtirokini kengaytirish, jumladan, yirik o‘zbek korxonalari kapitaliga sarmoya kiritish va qo‘shma investitsiya loyihalarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
BlackRock kompaniyasi global aktivlarni boshqarish bozorida yetakchi hisoblanadi. Uning sarmoyalari dunyo iqtisodiyotining turli sohalarini qamrab oladi.
Ushbu uchrashuvda O‘zbekistonda investitsiya muhitini takomillashtirish uchun kompaniyaning xalqaro tajribasidan foydalanish tashabbusi ham ilgari surildi. Bunday yirik investorlardan birining qiziqishi O‘zbekiston bozorining ochiqligi va ishonchliligi haqida global sarmoyadorlarga muhim ishora bo‘lishi mumkin.
Davos forumi bu yil ham ko‘plab muhim mavzularni qamrab olmoqda. Forum doirasida BlackRock rahbari Larri Fink Jahon iqtisodiy forumini o‘tkazish joyini o‘zgartirish taklifini ilgari surdi.
Uning fikricha, an’anaviy Davos o‘rniga jadal rivojlanayotgan hududlar, masalan, Jakarta, Buenos-Ayres yoki Detroyt kabi shaharlar muqobil variant sifatida ko‘rib chiqilishi mumkin. Ma’lumotlarga ko‘ra, Jahon iqtisodiy forumi 1971-yilda tashkil etilgan va faqat bir marta – 2002-yilda Nyu-Yorkka ko‘chirilgan.
Bu yilgi forumda 60 dan ortiq davlat rahbarlari va 800 dan ortiq yirik kompaniyalarning yuqori lavozimli vakillari ishtirok etmoqda. Kun tartibidagi dastlabki asosiy mavzu Ukrainadagi inqiroz bo‘lishi kutilgan edi, biroq muhokamalar davomida Grenlandiya bilan bog‘liq masalalar ham e’tibor markaziga tushdi.

Шавкат Мирзиёев встретился с руководством BlackRock в Давосе
Президент Шавкат Мирзиёев в рамках Всемирного экономического форума в Давосе провёл встречу с руководством одной из крупнейших инвестиционных компаний мира — BlackRock. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во встрече участвовал член совета директоров и главный управляющий директор компании Адебайо Огунлеси. В ходе переговоров обсуждались вопросы расширения участия компании BlackRock в экономике Узбекистана, в том числе инвестирование в капитал крупных узбекских предприятий и реализация совместных инвестиционных проектов.
Компания BlackRock является лидером на рынке управления глобальными активами. Её инвестиции охватывают различные сферы мировой экономики.
На этой встрече также была выдвинута инициатива использования международного опыта компании для совершенствования инвестиционного климата в Узбекистане. Интерес со стороны такого крупного инвестора может стать важным сигналом для мировых инвесторов о прозрачности и надёжности узбекского рынка.
Форум в Давосе в этом году охватывает множество важных тем. В рамках форума руководитель BlackRock Ларри Финк предложил изменить место проведения Всемирного экономического форума.
По его мнению, вместо традиционного Давоса в качестве альтернативы могут рассматриваться быстро развивающиеся регионы, такие как Джакарта, Буэнос-Айрес или Детройт. По данным, Всемирный экономический форум был основан в 1971 году и лишь один раз — в 2002 году — переносился в Нью-Йорк.
В этом году в форуме участвуют более 60 глав государств и свыше 800 высокопоставленных представителей крупных компаний. Первоначально основным вопросом повестки дня ожидался кризис на Украине, однако в ходе обсуждений внимание также привлекли вопросы, связанные с Гренландией.