Mushugi tufayli ishdan bo‘shatilgan erkak sudda g‘alaba qozondi
Finlyandiyada bir erkak uy mushugini yo‘qotgani sababli vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqasi olgani bilan bog‘liq voqea jamoatchilikning diqqatini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mushuk og‘ir kasallikka chalingan va uni evtanaziya qilishga to‘g‘ri kelgan. Mushukning o‘limi erkak uchun ruhiy zarba bo‘lgani sabab u ish joyiga kasallik varaqasini topshirgan va tibbiy ma’lumotnoma taqdim etgan.
Biroq ish beruvchi bu holatni “uzrli sabab” sifatida qabul qilmagan. Korxona rahbariyati hujjatlarni rad etib, xodimga “yo ishga qayt, yo ariza yoz” talabini qo‘ygan.
Erkak bosim ostida ishga qaytishga majbur bo‘lgan, ammo keyinchalik “uzrli sabablarisiz ishga kelmagan” degan vaj bilan ishdan bo‘shatilgan. Shundan so‘ng, u Tampere shahridagi tuman sudiga murojaat qilgan.
Sud xodimning foydasiga qaror chiqargan va korxonani unga 40 ming yevrodan ortiq mablag‘ to‘lashga majbur qilgan. Ushbu summa kompensatsiya, kasallik davri uchun to‘lov hamda sud jarayoniga ketgan xarajatlarni o‘z ichiga olgan.
Afsuski, erkak sud qarori e’lon qilinishidan oldin vafot etgan. Sud mablag‘ni uning meros tarkibiga kiritish haqida qaror chiqargan.

Мужчина, уволенный с работы из-за своей кошки, выиграл суд
В Финляндии случай с мужчиной, который получил временную нетрудоспособность из-за потери домашней кошки, привлек внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, кошка страдала от тяжелой болезни и была подвергнута эвтаназии. Смерть кошки стала для мужчины психологическим ударом, из-за чего он предоставил больничный лист и медицинскую справку на работе.
Однако работодатель не признал это «уважительной причиной». Руководство предприятия отклонило документы и потребовало от сотрудника либо вернуться на работу, либо написать заявление об увольнении.
Мужчина, находясь под давлением, был вынужден вернуться на работу, но позже был уволен по причине «прогула без уважительной причины». После этого он обратился в районный суд города Тампере.
Суд вынес решение в пользу сотрудника и обязал предприятие выплатить ему более 40 тысяч евро. Эта сумма включала компенсацию, оплату за период болезни и судебные издержки.
К сожалению, мужчина скончался до оглашения решения суда. Суд постановил включить средства в его наследственную массу.