Ilon Mask: Sun’iy intellekt insoniyatdan ustun bo‘ladi
Ilon Maskning ta’kidlashicha, sun’iy intellekt 2026 yil oxiriga borib har qanday alohida insonning aql-idrokidan ustun bo‘lishi, 2031 yilga kelib esa butun insoniyatning umumiy intellektidan ham o‘zib ketishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda podrobno.uz xabar berdi. Mask bu fikrlarini Davosdagi Jahon iqtisodiy forumida bildirgan.
U sun’iy intellekt rivoji kutilganidan ham tezroq sodir bo‘layotganini va insoniyat texnologik singulyarlikka tobora yaqinlashib borayotganini qayd etdi. Biroq uning fikricha, asosiy muammo texnologiyalarda emas, balki elektr energiyasi ta’minotida.
Neyron tarmoqlar uchun chiplar ishlab chiqarish hajmi oshayotgan bo‘lsa-da, ko‘plab davlatlar energiya infratuzilmasini bunday yuklamalarga moslashtirishga ulgurmayapti. Ilon Mask muqobil yechim sifatida hisoblash quvvatining bir qismini kosmosga ko‘chirish g‘oyasini taklif qildi.
U SpaceX kompaniyasi orqali quyosh energiyasida ishlaydigan va vakuumda sovishi mumkin bo‘lgan sun’iy yo‘ldoshlarni uchirishni rejalashtirmoqda. Ushbu sun’iy yo‘ldoshlarga sun’iy intellekt tizimlari o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Mask sun’iy intellektning xavflariga qaramay, uning insoniyatga katta foyda keltirishi mumkinligini ta’kidladi. Unga ko‘ra, to‘g‘ri nazorat ostida AI va Tesla Optimus kabi gumanoid robotlar tovar va xizmatlarni arzon va qulay qilib, barcha uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

Илон Маск: Искусственный интеллект превзойдет человечество
По словам Илона Маска, искусственный интеллект к концу 2026 года превзойдет интеллект любого отдельного человека, а к 2031 году превзойдет общий интеллект всего человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает podrobno.uz. Маск высказал это мнение на Всемирном экономическом форуме в Давосе.
Он отметил, что развитие искусственного интеллекта происходит быстрее, чем ожидалось, и человечество все ближе подходит к технологической сингулярности. Однако, по его мнению, основная проблема заключается не в технологиях, а в обеспечении электроэнергией.
Хотя объем производства чипов для нейронных сетей растет, многие страны не успевают адаптировать энергетическую инфраструктуру к таким нагрузкам. Илон Маск предложил в качестве альтернативного решения идею переноса части вычислительных мощностей в космос.
Он планирует через компанию SpaceX запускать спутники, работающие на солнечной энергии и способные охлаждаться в вакууме. Предполагается, что на этих спутниках будут установлены системы искусственного интеллекта.
Кроме того, Маск подчеркнул, что несмотря на опасности искусственного интеллекта, он может принести человечеству большую пользу. По его мнению, под правильным контролем ИИ и гуманоидные роботы, такие как Tesla Optimus, сделают товары и услуги дешевыми и доступными, создавая новые возможности для всех.