Sobiq general-mayor Rateb G‘anemiy hibsga olindi
Suriya Ichki ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, Hasaka viloyati yaqinida qo‘shma operatsiya o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu operatsiya Ichki xavfsizlik qo‘mondonligi Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirilgan. Natijada, 2010–2014 yillarda Harbiy xavfsizlik boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari lavozimida ishlagan sobiq general-mayor Rateb Ali G‘anemiy hibsga olindi.
Bu haqda SANA davlat axborot agentligi xabar berdi. Vazirlikning xabariga ko‘ra, dastlabki tekshiruvlar G‘anemiyning bir nechta yuqori darajadagi xavfsizlik lavozimlarida ishlaganini tasdiqlagan.
U avval Hasaka shahridagi Harbiy xavfsizlik bo‘limiga rahbarlik qilgan, so‘ngra Sa’sa bo‘limi rahbari o‘rinbosari bo‘lgan. Ushbu lavozimlarga u Bashar al-Asad tomonidan tayinlangan.
Vazirlikning qo‘shimcha qilishicha, G‘anemiy o‘sha davrda fuqarolarni hibsga olish, namoyishlarni bostirish va inson huquqlarini buzish bilan bog‘liq repressiv choralarni amalga oshirishda ishtirok etganlikda gumon qilinmoqda. Ushbu harakatlar natijasida fuqarolarning asosiy huquqlari qo‘pol ravishda buzilgani ta’kidlangan.
Shuningdek, Asad rejimi ag‘darilganidan keyin G‘anemiy kurdlarning YPG yoki SDF qurolli guruhlariga qo‘shilgan bo‘lishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.

Бывший генерал-майор Ратеб Ганемий арестован
По данным Министерства внутренних дел Сирии, вблизи провинции Хасака была проведена совместная операция. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта операция была проведена в сотрудничестве с Управлением борьбы с терроризмом Командования внутренней безопасности. В результате был арестован бывший генерал-майор Ратеб Али Ганеми, который в 2010–2014 годах занимал должность заместителя начальника Управления военной безопасности.
Об этом сообщило государственное информационное агентство SANA. По данным министерства, предварительное расследование подтвердило, что Ганеми занимал несколько высоких должностей в сфере безопасности.
Ранее он руководил отделением военной безопасности в городе Хасака, а затем был заместителем начальника отделения Са’са. Эти должности он получил по назначению Башара Асада.
Министерство добавляет, что Ганеми подозревается в участии в репрессивных мерах, связанных с арестами граждан, подавлением демонстраций и нарушением прав человека в тот период. Отмечается, что в результате этих действий основные права граждан были грубо нарушены.
Кроме того, предполагается, что после свержения режима Асада Ганеми мог присоединиться к вооружённым группировкам курдов YPG или SDF.