Rossiya Hindiston va Bangladeshdan ishchilarni ko‘paytirdi
Rossiya hukumati 2025 yilda Hindiston va Bangladesh fuqarolariga ishlash uchun rekord darajada ko‘p ruxsatnoma berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu ko‘rsatkich so‘nggi to‘qqiz yil ichidagi eng yuqori natijani tashkil etadi. Mutaxassislarning prognozlariga ko‘ra, 2030 yilga kelib Rossiyada ishchi kuchi yetishmovchiligi 3 million kishidan oshishi mumkin.
Bu holat mehnat migratsiyasiga bo‘lgan talabni sezilarli darajada kuchaytirmoqda. Xususan, 2025 yilda Rossiyada ishlash uchun 56,5 ming nafar Hindiston fuqarosiga taklif yuborildi.
Taqqoslash uchun, 2024 yilda bu ko‘rsatkich 36,2 ming nafarni tashkil etgan edi. Shuningdek, Bangladeshdan kelayotgan mehnat migrantlari soni ham sezilarli oshgan.
Agar 2024 yilda bu raqam 2,8 ming kishini tashkil qilgan bo‘lsa, joriy yilda 9,3 ming nafarga yetdi. Ma’lum qilinishicha, Hindiston va Bangladeshdan kelayotgan migrantlar soni bo‘yicha ko‘rsatkichlar so‘nggi to‘qqiz yil ichida eng yuqori darajaga chiqdi.

Россия увеличила количество рабочих из Индии и Бангладеш
Правительство России в 2025 году выдало рекордное количество разрешений на работу гражданам Индии и Бангладеш. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, этот показатель является самым высоким за последние девять лет. По прогнозам специалистов, к 2030 году дефицит рабочей силы в России может превысить 3 миллиона человек.
Эта ситуация значительно усиливает спрос на трудовую миграцию. В частности, в 2025 году в России было предложено работу 56,5 тысячам граждан Индии.
Для сравнения, в 2024 году этот показатель составлял 36,2 тысячи человек. Также значительно увеличилось количество трудовых мигрантов из Бангладеш.
Если в 2024 году эта цифра составляла 2,8 тысячи человек, то в текущем году достигла 9,3 тысячи. Сообщается, что показатели по количеству мигрантов из Индии и Бангладеш достигли максимума за последние девять лет.