Mushugi uchun sudlashgan erkakka 40 ming yevro to‘landi
Finlyandiyada bir erkak o‘z mushugining o‘limi sababli vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqasini olgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat jamiyatda turli munozaralarga sabab bo‘ldi. Ayrimlar buni ruhiy zarba va tabiiy qayg‘u deb qabul qilsa, boshqalar ish intizomini ustuvor deb hisoblashdi.
Mushuk og‘ir kasallikka chalingani bois evtanaziya qilinishiga to‘g‘ri kelgan. Erkak ushbu voqeadan so‘ng ish joyiga kasallik varaqasi va tibbiy ma’lumotnoma taqdim etgan.
Ammo ish beruvchi bu hujjatlarni jiddiy sabab sifatida qabul qilmagan. Natijada rahbari unga ishga qaytish yoki ishdan bo‘shashni tanlashni taklif qilgan.
Qo‘rquv sabab erkak ishga qaytgan bo‘lsa-da, keyinchalik “uzrli sababsiz ishga kelmaslik” asosida ishdan bo‘shatilgan. Shundan so‘ng erkak Tampere shahridagi tuman sudiga murojaat qilgan.
Sud uning foydasiga qaror chiqargan va ish beruvchini 40 ming yevrodan ortiq mablag‘ to‘lashga majbur qilgan. Bu summa ishchi uchun kompensatsiya, kasallik davri uchun to‘lov va sud xarajatlarini o‘z ichiga olgan.
Afsuski, erkak sud qarori e’lon qilinishidan avval vafot etgan. Natijada sud ushbu mablag‘ni uning meros tarkibiga kiritish haqida qaror chiqargan.

Мужчине, который судился за свою кошку, выплатили 40 тысяч евро
В Финляндии мужчина получил временную нетрудоспособность из-за смерти своей кошки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот случай вызвал различные споры в обществе. Одни восприняли это как психологическую травму и естественную скорбь, другие же посчитали приоритетом трудовую дисциплину.
Кошка была тяжело больна, и пришлось провести эвтаназию. После этого мужчина предоставил на работе больничный лист и медицинскую справку.
Однако работодатель не признал эти документы серьёзной причиной. В итоге руководство предложило ему либо вернуться на работу, либо уволиться.
Хотя мужчина из-за страха вернулся на работу, позже его уволили по причине «прогула без уважительной причины». После этого он обратился в районный суд города Тампере.
Суд вынес решение в его пользу и обязал работодателя выплатить более 40 тысяч евро. Эта сумма включала компенсацию работнику, оплату за период болезни и судебные издержки.
К сожалению, мужчина скончался до оглашения судебного решения. В результате суд постановил включить эту сумму в состав его наследства.