Kiyev shahri yana bir og‘ir kechani boshdan kechirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Klichkoning so‘zlariga ko‘ra, hujumlar natijasida Kiyevning muhim infratuzilma obyektlariga jiddiy zarar yetgan. Ayniqsa, issiqlik va kommunal tarmoqlarga ulangan binolarda muammolar kuchaygan.
Uning ta’kidlashicha, 6 mingga yaqin uy yana issiqliksiz qolgan. Bu uylarning ko‘pchiligi ilgari ham zararlangan bo‘lib, 9 va 20 yanvar kunlari sodir bo‘lgan hujumlardan keyin qayta ulash ishlari amalga oshirilgan edi.
Shu bilan birga, Kiyevning ayrim hududlarida, ayniqsa chap sohil qismida, suv ta’minotida ham jiddiy uzilishlar kuzatilmoqda. Mutaxassislar avariya holatlarini bartaraf etish uchun tezkor choralar ko‘rmoqda, ammo vaziyat hali to‘liq barqarorlashgani yo‘q.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ham ushbu hujumlarga munosabat bildirib, asosiy nishon mamlakatning energetika tizimi ekanini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev va Kiyev viloyatidan tashqari Sumi, Xarkov va Chernigov viloyatlari ham zarbalarga uchragan.
Xarkovda tug‘ruqxona, yotoqxona, tibbiyot kolleji va turar joy binolariga zarar yetgan. O‘nlab odamlar, jumladan, bolalar jarohat olgan.
Zelenskiyning qayd etishicha, poytaxt va uning atrofidagi energetika obyektlari rossiyaliklarning asosiy nishoni bo‘lgan. Hozirgi vaziyat Kiyev aholisi uchun yana bir og‘ir sinov bo‘lib turibdi.
Sovuq kunlarda issiqlik va suv ta’minotidagi uzilishlar aholi hayotiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Shu bilan birga, mahalliy hokimiyat va qutqaruv xizmatlari infratuzilmani tiklash uchun barcha imkoniyatlarni ishga solmoqda.

В Киеве более 6 тысяч домов остались без отопления
В результате очередных атак России в столице более 6 тысяч жилых домов остались без отопления. Об этом официально сообщил мэр города Виталий Кличко.
По словам Кличко, в результате атак серьезно пострадали важные объекты инфраструктуры Киева. Особенно усугубились проблемы в зданиях, подключенных к системам отопления и коммунальным сетям.
Он подчеркнул, что около 6 тысяч домов вновь остались без отопления. Большинство из этих домов уже были повреждены ранее, и после атак 9 и 20 января проводились работы по повторному подключению.
Кроме того, в некоторых районах Киева, особенно на левом берегу, наблюдаются серьезные перебои с водоснабжением. Специалисты принимают оперативные меры для устранения аварий, однако ситуация пока не стабилизировалась полностью.
Президент Украины Владимир Зеленский также прокомментировал эти атаки, подчеркнув, что основная цель — энергетическая система страны. По его словам, помимо Киева и Киевской области, удары были нанесены по Сумской, Харьковской и Черниговской областям.
В Харькове пострадали роддом, общежитие, медицинский колледж и жилые дома. Десятки людей, в том числе дети, получили ранения.
По словам Зеленского, энергетические объекты столицы и ее окрестностей стали главной целью российских войск. Текущая ситуация является очередным тяжелым испытанием для жителей Киева.
Перебои с отоплением и водоснабжением в холодные дни серьезно влияют на жизнь населения. Вместе с тем местные власти и спасательные службы прилагают все усилия для восстановления инфраструктуры.