Eron noroziliklarida halok bo‘lganlar soni e’lon qilindi
Eron rasmiylari mamlakatda bo‘lib o‘tgan ommaviy norozilik namoyishlari davomida halok bo‘lganlar soniga oid dastlabki rasmiy ma’lumotni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat televideniyesida Ichki ishlar vazirligi va Shahidlar hamda faxriylar ishlari jamg‘armasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, qurbonlar soni 3 117 nafarni tashkil etgan. Ushbu ma’lumotni podrobno.uz sayti xabar berdi.
Hisobotga ko‘ra, 2 427 nafar halok bo‘lganlar tinch aholi va xavfsizlik kuchlari vakillari bo‘lib, qolgan 690 nafar haqida qo‘shimcha ma’lumot berilmagan. Shu bilan birga, rasmiy raqamlar xorijdagi huquq himoyachilari va faollar tomonidan e’lon qilinayotgan ma’lumotlardan ancha past ekani aytilmoqda.
Xorijdagi tashkilotlar hukumatni fojia ko‘lamini yashirishda ayblamoqda. Rasmiy statistikaga nisbatan ishonch past bo‘lib qolmoqda, va halok bo‘lganlar soni bo‘yicha bahslar hanuz davom etmoqda.
Avvalroq xalqaro ommaviy axborot vositalari turli manbalarga asoslanib, qurbonlar sonini yuzlab kishidan 12–20 minggacha deb baholagan edi. HRANA huquq himoyasi tashkiloti esa kamida 4 902 kishi halok bo‘lganini ma’lum qilib, bu raqam aslida yanada yuqori bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Rasmiy bayonot Eron hukumati norozilik to‘lqinidan keyin boshqaruvni tiklashga urinayotgan bir paytda e’lon qilindi. Hukumat vaziyat nazorat ostida ekanini ko‘rsatishga intilayotgan bo‘lsa-da, mamlakat ichidagi norozilik kayfiyati va tashqi tanqidlar saqlanib qolmoqda.
Norozilik namoyishlari bir qator voqealar ortidan yuzaga kelgan jamoatchilik noroziligi sababli boshlangan va butun mamlakatga tez tarqalgan. Hukumatning kuch ishlatishi natijasida to‘qnashuvlar yuz berib, ko‘plab insonlar halok bo‘lgan.
Rasmiylarning qurbonlar soni bo‘yicha hisobot e’lon qilishi muhim qadam bo‘lsa-da, bu xalqaro baholar bilan sezilarli farqni yaqqol ko‘rsatmoqda.

Объявлено число погибших в протестах в Иране
Иранские официальные лица опубликовали первые официальные данные о количестве погибших во время массовых протестов в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, предоставленной Министерством внутренних дел и Фондом дел мучеников и ветеранов, число жертв составило 3 117 человек. Эти данные были опубликованы сайтом podrobno.uz.
В отчёте говорится, что 2 427 погибших — это мирные жители и представители сил безопасности, о оставшихся 690 человеках дополнительной информации не предоставлено. При этом отмечается, что официальные цифры значительно ниже данных, публикуемых правозащитниками и активистами за рубежом.
Зарубежные организации обвиняют правительство в сокрытии масштабов трагедии. Доверие к официальной статистике остаётся низким, и споры о количестве погибших продолжаются.
Ранее международные СМИ, опираясь на различные источники, оценивали число жертв от нескольких сотен до 12–20 тысяч человек. Правозащитная организация HRANA сообщила о как минимум 4 902 погибших, подчеркнув, что эта цифра может быть ещё выше.
Официальное заявление было сделано в то время, когда правительство Ирана пытается восстановить контроль после волны протестов. Несмотря на попытки показать, что ситуация находится под контролем, внутри страны сохраняется протестный настрой и продолжается внешняя критика.
Протесты начались из-за общественного недовольства после ряда событий и быстро распространились по всей стране. В результате применения силы со стороны правительства произошли столкновения, в которых погибло множество людей.
Хотя публикация официального отчёта о числе жертв является важным шагом, она явно демонстрирует значительное расхождение с международными оценками.