Minneapolisda deportatsiya paytida erkak otib o‘ldirildi
Minneapolis shahri (AQSH)da 24-yanvar kuni AQSH Immigratsiya va Bojxona xizmati (ICE) xodimlari tomonidan deportatsiya operatsiyasi davomida 37 yoshli erkak otib o‘ldirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Amerika ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda. Ichki xavfsizlik vazirligining ma’lumotiga ko‘ra, federal xodimlar jinoiy ishni amalga oshirayotgan paytda erkak ularga qo‘lida to‘pponcha bilan yaqinlashgan.
Xodimlar dastlab uning qurolini olib qo‘yishga harakat qilishgan, biroq erkak kuchli qarshilik ko‘rsatgan. Natijada, xodim o‘zini va atrofdagilarni himoya qilish maqsadida o‘q uzgan.
Voqea joyida olingan videolarda erkakning dastlab telefonida xodimlarni tasvirga olayotgani, keyinchalik ikki kishiga yordam berishga urinayotgani ko‘rsatilgan. Shundan so‘ng xodimlar uni yerga yotqizib, qo‘llarini tasma bilan bog‘lashgan va bir necha marta o‘q uzgan.
Erkak voqea joyida halok bo‘lgan. Bu voqea jamoatchilik orasida qattiq norozilikka sabab bo‘ldi.
Minnesota shtati gubernatori Tim Uols federal agentlarning harakatlarini keskin tanqid qilib, bunday operatsiyalarni to‘xtatishni talab qildi. Avval ham ICE xodimlari tomonidan o‘tkazilgan operatsiyalar paytida odamlar otib o‘ldirilgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
Bu esa migratsiya siyosati va federal kuchlar faoliyati bo‘yicha jiddiy bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Mazkur holat AQSHda dolzarb va keskin muhokama qilinayotgan mavzulardan biri bo‘lib qolmoqda.

Мужчина застрелен во время депортации в Миннеаполисе
В городе Миннеаполис (США) 24 января в ходе операции по депортации, проведённой сотрудниками Иммиграционной и таможенной службы США (ICE), был застрелен 37-летний мужчина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщают американские СМИ. По данным Министерства внутренней безопасности, федеральные сотрудники столкнулись с мужчиной, который приблизился к ним с пистолетом в руках во время выполнения уголовного дела.
Сотрудники сначала пытались отобрать у него оружие, однако мужчина оказал сильное сопротивление. В результате сотрудник открыл огонь, чтобы защитить себя и окружающих.
На видеозаписях с места происшествия видно, что мужчина сначала снимал сотрудников на телефон, а затем пытался помочь двум людям. После этого сотрудники уложили его на землю, связали руки лентой и несколько раз выстрелили.
Мужчина скончался на месте происшествия. Этот инцидент вызвал сильное недовольство в обществе.
Губернатор штата Миннесота Тим Уолс резко раскритиковал действия федеральных агентов и потребовал прекратить подобные операции. Ранее уже сообщалось о случаях, когда люди были застрелены во время операций, проводимых сотрудниками ICE.
Это вызывает серьёзные споры по вопросам миграционной политики и деятельности федеральных сил. Данный случай остаётся одной из актуальных и острых тем для обсуждения в США.