Moskva: Markaziy Osiyo bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
22-yanvar kuni Moskva shahrida "Markaziy Osiyo – Rossiya" formatidagi maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda amaliy hamkorlik masalalari va 2025–2027 yillarga mo‘ljallangan qo‘shma harakatlar rejasini amalga oshirish jarayoni muhokama qilindi. Ushbu reja 2025-yil 9-oktabr kuni Dushanbeda o‘tkazilgan ikkinchi "Markaziy Osiyo – Rossiya" sammiti yakunida tasdiqlangan edi.
Maslahatlashuvlarda Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Mixail Galuzin, Qozog‘iston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ermuhambet Konuspoyev, Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Alma Imangaziyev, O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmonov, Tojikistonning Rossiyadagi elchisi Davlatshoh Gulmahmadzoda, Turkmanistonning Rossiyadagi elchisi Esen Aydog‘diyev va boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdi. Uchrashuv davomida sammit chog‘ida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, tomonlar qo‘shma rejani tizimli amalga oshirish mexanizmlarini ko‘rib chiqdi. Muzokaralarda savdo-iqtisodiyot, transport va logistika, energetika, tibbiyot, madaniy-gumanitar aloqalar va ekologiya sohalaridagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Muzokaralar do‘stona va konstruktiv muhitda o‘tgani ta’kidlandi. Maslahatlashuvlar yakunida Rossiya Energetika vazirligi huzurida Markaziy Osiyo davlatlari bilan energetika masalalari bo‘yicha ishchi guruh tuzishga kelishildi.
Rossiya energetika vaziri o‘rinbosari Roman Marshavin mazkur ishchi guruh yoqilg‘i-energetika majmuasidagi hamkorlikni rivojlantirish va davlat rahbarlari tasdiqlagan harakatlar rejasini amalga oshirishga xizmat qilishini bildirdi.

Москва: Обсуждены вопросы сотрудничества с Центральной Азией
22 января в Москве прошли консультации в формате «Центральная Азия – Россия». Об этом сообщил Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы практического сотрудничества и процесс реализации совместного плана действий на 2025–2027 годы. Этот план был утверждён по итогам второго саммита «Центральная Азия – Россия», который состоялся 9 октября 2025 года в Душанбе.
В консультациях приняли участие заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин, заместитель министра иностранных дел Казахстана Ермухамбет Конуспаев, заместитель министра иностранных дел Кыргызстана Алма Имангазиев, заместитель министра иностранных дел Узбекистана Бобур Усманов, посол Таджикистана в России Давлатшох Гулмахмадзода, посол Туркменистана в России Эсен Айдогдиев и другие ответственные представители. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по инициативам, выдвинутым главами государств Центральной Азии во время саммита.
Кроме того, стороны рассмотрели механизмы системного осуществления совместного плана. В переговорах особое внимание уделялось вопросам сотрудничества в сферах торгово-экономических отношений, транспорта и логистики, энергетики, медицины, культурно-гуманитарных связей и экологии.
Отмечалось, что переговоры прошли в дружественной и конструктивной атмосфере. По итогам консультаций было достигнуто соглашение о создании рабочей группы по вопросам энергетики с государствами Центральной Азии при Министерстве энергетики России.
Заместитель министра энергетики России Роман Маршавин отметил, что данная рабочая группа будет способствовать развитию сотрудничества в топливно-энергетическом комплексе и реализации плана действий, утверждённого главами государств.