190 yillik matematik muammo hal etildi
Rossiyalik matematik Ivan Remizov 190 yil davomida yechilmagan matematik muammoni hal qilishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U tabiatdagi jarayonlarni, jumladan, elementar zarrachalar harakati va sayyoralar orbitalarini tavsiflovchi ikkinchi darajali differensial tenglamaning universal formulasini yaratdi. Bu kashfiyot fizika sohasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Chunki Remizov kvant zarrachalari harakatini o‘rganishda ishlatiladigan matematik yondashuvdan foydalangan. Ushbu usul yordamida u elementar zarrachalarning tartibsiz harakati va sayyoralar orbitalariga ta’sir qiluvchi qonunlarni bir formulada umumlashtirishga erishdi.
Mazkur kashfiyot nafaqat nazariy fizika, balki astrofizika va injenerlik sohalarida ham yangi tadqiqotlar uchun yo‘l ochishi mumkin. Remizovning universal formulasi murakkab sistema va jarayonlarni matematik modellashtirishni ancha osonlashtiradi.
Ivan Remizovning bu yutug‘i zamonaviy ilm-fan tarixidagi muhim voqealardan biri sifatida baholanmoqda. Bu kashfiyot kelajakda fan va texnologiya rivojida katta ahamiyatga ega bo‘lishi kutilmoqda.

190-летняя математическая проблема решена
Российский математик Иван Ремизов сумел решить математическую задачу, которая оставалась нерешённой в течение 190 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он создал универсальную формулу для дифференциального уравнения второго порядка, описывающего процессы в природе, включая движение элементарных частиц и орбиты планет. Это открытие вызвало большой интерес в области физики.
Потому что Ремизов использовал математический подход, применяемый для изучения движения квантовых частиц. С помощью этого метода он сумел обобщить в одной формуле законы, влияющие на хаотичное движение элементарных частиц и орбиты планет.
Это открытие может открыть новые пути для исследований не только в теоретической физике, но и в астрофизике и инженерных областях. Универсальная формула Ремизова значительно облегчает математическое моделирование сложных систем и процессов.
Достижение Ивана Ремизова оценивается как одно из важных событий в истории современной науки. Ожидается, что это открытие будет иметь большое значение для развития науки и технологий в будущем.