Jahon bozorida oltin narxlari so‘nggi oylar ichida sezilarli darajada tushib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tarixiy yuqori ko‘rsatkich qayd etilgach, oltin narxi keskin pasayib, ikki kun ichida qariyb 12 foizga arzonladi va uning bir unsiyasi 5 ming dollardan pastga tushdi. Bu haqda Podrobno.uz xabar berdi.
Pasayish 29-yanvar kuni, payshanba, boshlangan. CME birjasida aprel oyidagi f’yucherslar narxi dastlab unsiyasi 5 626,8 dollarga yetdi, biroq savdo oxiriga kelib 5 126 dollargacha tushdi.
Ushbu tebranish yil boshidan buyon kuzatilgan eng katta kunlik o‘zgarish sifatida qayd etildi. 30-yanvar, juma kuni ham narxning pasayishi davom etdi.
Shartnomalar narxi yana 7 foizdan ko‘proqqa arzonlab, birinchi marta 4 959 dollarga tushdi. Reuters tahlilchilarining fikriga ko‘ra, bu holat rekord darajadan keyin investorlarning foydani mustahkamlash maqsadida pozitsiyalarni yopishi bilan izohlanadi.
Shuningdek, oltin narxiga AQSH dollari kursining mustahkamlanishi hamda Federal zaxira tizimi rahbariyati bilan bog‘liq noaniqliklar ham ta’sir ko‘rsatdi. KCM kompaniyasining bosh savdo tahlilchisi Tim Uotererning ta’kidlashicha, bozor Federal zaxira tizimining yangi rahbari nomzodi bo‘yicha kutilayotgan xabarlar fonida xavfsiz aktivlar bo‘yicha pozitsiyalarni qayta ko‘rib chiqdi.
Material e’lon qilingan paytda aprel f’yucherslari narxi unsiyasi 5 128,5 dollarni tashkil etdi. Bu esa avvalgi savdo yopilishiga nisbatan 4,76 foiz past ko‘rsatkichdir.

Цена на золото за два дня снизилась на 12 процентов
Цены на золото на мировом рынке значительно снизились за последние месяцы. Об этом сообщает Zamin.uz.
После исторического максимума цена на золото резко упала, за два дня подешевев почти на 12 процентов, и цена за унцию опустилась ниже 5 тысяч долларов. Об этом сообщает Podrobno.uz.
Снижение началось в четверг, 29 января. На бирже CME цена фьючерсов на апрель сначала достигла 5 626,8 долларов за унцию, но к концу торгов опустилась до 5 126 долларов.
Это колебание было зафиксировано как самое большое дневное изменение с начала года. В пятницу, 30 января, снижение продолжилось.
Цена контрактов упала более чем на 7 процентов, впервые достигнув 4 959 долларов. По мнению аналитиков Reuters, это объясняется тем, что после рекордного уровня инвесторы закрывали позиции для фиксации прибыли.
Кроме того, на цену золота повлияло укрепление курса доллара США и неопределённость, связанная с руководством Федеральной резервной системы. Главный торговый аналитик компании KCM Тим Уотерер отметил, что рынок пересмотрел позиции по безопасным активам на фоне ожидаемых новостей о кандидате на пост нового главы Федеральной резервной системы.
На момент публикации материала цена фьючерсов на апрель составляла 5 128,5 долларов за унцию, что на 4,76 процента ниже предыдущего закрытия торгов.