Bu vaksinani Tokio universiteti olimlari ishlab chiqishgan bo‘lib, sinovlar endilikda odamlar ishtirokida o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Nikkei xabariga ko‘ra, ushbu bosqichda vaksinaning xavfsizligi va samaradorligi tekshiriladi.
Dastlabki tajribalar primatlar ustida o‘tkazilgan va unda 100 foizlik natija qayd etilgan. Endi esa asosiy e’tibor inson organizmida vaksinaning ta’sirini o‘rganishga qaratiladi.
Olimlar kelgusida sinovlarni kengaytirishni rejalashtirmoqda. Xususan, Bangladeshda kattalar va bolalar ishtirokida qo‘shimcha tadqiqotlar o‘tkazilishi mumkin.
Eslatib o‘tish kerakki, yaqinda Hindistonning Kalkutta shahri yaqinida Nipax virusining tarqalayotgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Ushbu virus hayvonlardan, zararlangan oziq-ovqat orqali yoki insondan insonga yuqishi mumkin.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, Nipax virusi yuqtirilganda o‘lim darajasi 40 foizdan 75 foizgacha yetishi mumkin. Bu ko‘rsatkich mahalliy tibbiyot tizimi va epidemiyaga qarshi choralar sifatiga bog‘liq.
Umuman olganda, vaksinaning klinik sinovlari boshlanishi muhim qadam hisoblanadi. Agar sinovlar muvaffaqiyatli o‘tsa, Nipax virusiga qarshi samarali vosita yaratilishi va bu xavfli kasallikka qarshi kurashda muhim yutuq bo‘lishi mumkin.

Начинаются испытания вакцины против вируса Нипах
В Бельгии на пороге начала первых клинических испытаний вакцины, созданной против вируса Нипах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту вакцину разработали ученые Токийского университета, и теперь планируется проведение испытаний с участием людей. По данным Nikkei, на этом этапе проверяются безопасность и эффективность вакцины.
Первоначальные эксперименты проводились на приматах и показали 100% результат. Теперь основное внимание уделяется изучению воздействия вакцины на организм человека.
Ученые планируют расширить испытания в будущем. В частности, возможно проведение дополнительных исследований с участием взрослых и детей в Бангладеш.
Стоит напомнить, что недавно появились сообщения о распространении вируса Нипах вблизи города Калькутта в Индии. Этот вирус может передаваться от животных, через заражённые продукты питания или от человека к человеку.
По данным Всемирной организации здравоохранения, уровень смертности при заражении вирусом Нипах может достигать от 40 до 75 процентов. Этот показатель зависит от качества местной системы здравоохранения и мер по борьбе с эпидемией.
В целом, начало клинических испытаний вакцины является важным шагом. Если испытания пройдут успешно, может быть создано эффективное средство против вируса Нипах, что станет значительным достижением в борьбе с этой опасной болезнью.