Rossiya kosmonavtlari kosmosda ko‘proq daromad oladi
Kosmosga parvoz qilish nafaqat katta mas’uliyat, balki yaxshi moliyaviy rag‘batni ham ta’minlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya kosmonavtlari olti oylik orbital ekspeditsiya davomida o‘rtacha 5,5 million rubl miqdorida daromad oladi. Kosmonavt Sergey Ryazanskiyning ta’kidlashicha, parvoz vaqtida kunlik daromad taxminan 400 dollarni tashkil etadi.
Shu tarzda, olti oylik missiya davomida bu summa qariyb 72 ming dollarga teng bo‘ladi. Ushbu mablag‘ kosmosdagi maxsus sharoitda ishlagani uchun ustama sifatida, asosiy maoshdan tashqari to‘lanadi.
Rossiya kosmonavtlarining oylik asosiy maoshi esa birinchi parvozdan keyin, mukofot va kompensatsiyalarni hisobga olmasdan, o‘rtacha 130-140 ming rublni tashkil etishi mumkin. Taqqoslash uchun, NASA astronavtlari federal xizmatchi hisoblanadi.
Ular parvoz vaqtida ham odatdagi ish haqini olishda davom etadi, biroq alohida “kosmik” ustama berilmaydi. NASA astronavtlarining yillik maoshi 100-160 ming dollar atrofida bo‘lib, kunlik qo‘shimcha to‘lov ramziy xarakterga ega — kuniga atigi 5 dollar, ya’ni olti oyda taxminan 1 ming dollar.
Xulosa qilib aytganda, AQSH astronavtlari uchun daromad asosan barqaror bo‘lsa, Rossiya kosmonavtlari uchun kosmosdagi kunlik to‘lov va ustamalar asosiy farqni tashkil qiladi.

Российские космонавты получают больше дохода в космосе
Полет в космос — это не только большая ответственность, но и хорошее финансовое вознаграждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Bloomberg, российские космонавты за шестимесячную орбитальную экспедицию в среднем получают доход в размере 5,5 миллиона рублей. Как отметил космонавт Сергей Рязанский, во время полета дневной доход составляет примерно 400 долларов.
Таким образом, за шестимесячную миссию эта сумма составляет около 72 тысяч долларов. Эти средства выплачиваются сверх основной зарплаты в качестве надбавки за работу в особых условиях космоса.
Основная месячная зарплата российских космонавтов после первого полета, без учета премий и компенсаций, может составлять в среднем 130-140 тысяч рублей. Для сравнения, астронавты NASA считаются федеральными служащими.
Они продолжают получать обычную зарплату во время полета, однако отдельной «космической» надбавки не получают. Годовой доход астронавтов NASA составляет около 100-160 тысяч долларов, а ежедневная дополнительная оплата носит символический характер — всего 5 долларов в день, то есть примерно 1 тысячу долларов за шесть месяцев.
В заключение, для астронавтов США доход в основном стабильный, тогда как для российских космонавтов основное отличие заключается в ежедневных выплатах и надбавках за работу в космосе.