Yangi ekzosayyora: Yerga o‘xshash, lekin sovuqroq
Xalqaro astronomlar guruhi HD 137010 b deb nomlangan yangi ekzosayyorani kashf etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu sayyora Yerdan taxminan 146 yorug‘lik yili uzoqlikda joylashgan. Olimlarning ta’kidlashicha, uning hajmi Yerga juda yaqin bo‘lib, yulduzi atrofida aylanish davri ham Yerdagi bir yilga o‘xshash.
Mazkur topilma haqida “The Guardian” nashri xabar berdi. Ma’lum bo‘lishicha, sayyora NASAning “Kepler” kosmik teleskopi tomonidan 2017-yilda yig‘ilgan ma’lumotlarga asoslangan holda aniqlangan.
Tadqiqotlarga ko‘ra, HD 137010 b Yerdan atigi 6 foizga kattaroq va u yulduzi atrofida 355 kun ichida bir marta aylanadi. Olimlar bu sayyora “yashashga yaroqli zona”da joylashgan bo‘lishi ehtimoli 50 foizni tashkil qilishini qayd etmoqda.
Bu zona nazariy jihatdan suyuq suv mavjud bo‘lishi mumkin bo‘lgan hudud hisoblanadi. Biroq, sayyora orbita va aylanish davri jihatidan Yerga o‘xshash bo‘lsa-da, uning sharoiti Yerdagidek qulay emas.
Tizimdagi yulduz Quyoshga o‘xshash bo‘lishiga qaramay, u sovuqroq va nisbatan kamroq yorug‘lik tarqatadi. Shu sababli, sayyora yuzasidagi harorat Marsdagiga yaqin bo‘lib, -70 daraja va undan ham past bo‘lishi mumkin.
Suinbern texnologiya universiteti olimi Sara Uebbning fikricha, sayyorada suv mavjud bo‘lish ehtimoli bor, lekin uning aksariyati muz holatida bo‘lishi mumkin. Janubiy Kvinslend universiteti olimi Chelsi Xuang esa ushbu sayyoraning o‘rganilishi yulduzning yaqinligi va yorqinligi sababli alohida ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
HD 137010 b Yerdan nisbatan yaqin masofada joylashgani sababli, kelajakda zamonaviy teleskoplar yordamida uning atmosferasi va sirtidagi sharoitlar haqida ko‘proq ma’lumot olish imkoniyati paydo bo‘ladi. Taqqoslash uchun, ilgari kashf etilgan eng yaqin Kepler-186f ekzosayyorasi HD 137010 b ga qaraganda to‘rt baravar uzoqda va yulduzi 20 baravar xira ekani aniqlangan.
Shu sababli, yangi topilma ilmiy tadqiqotlar uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, kelgusida batafsil o‘rganilishi kutilmoqda.

Новая экзопланета: похожая на Землю, но холоднее
Международная группа астрономов обнаружила новую экзопланету под названием HD 137010 b. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта планета находится примерно в 146 световых годах от Земли. По словам учёных, её размер очень близок к Земле, а период обращения вокруг звезды похож на земной год.
Об этом открытии сообщил журнал «The Guardian». Известно, что планета была обнаружена на основе данных, собранных космическим телескопом NASA «Кеплер» в 2017 году.
Согласно исследованиям, HD 137010 b всего на 6 процентов больше Земли и совершает один оборот вокруг своей звезды за 355 дней. Учёные отмечают, что вероятность того, что эта планета находится в «зоне обитаемости», составляет 50 процентов.
Эта зона теоретически является областью, где может существовать жидкая вода. Однако, несмотря на сходство орбиты и периода обращения с Землёй, условия на планете не так благоприятны, как на Земле.
Хотя звезда в системе похожа на Солнце, она холоднее и излучает меньше света. Поэтому температура на поверхности планеты близка к марсианской и может достигать -70 градусов и ниже.
По мнению учёного из Технологического университета Суинберна Сары Уэбб, на планете может быть вода, но большая её часть, вероятно, находится в виде льда. Учёный из Университета Южного Квинсленда Челси Хуанг подчеркнула особую важность изучения этой планеты из-за близости и яркости её звезды.
Поскольку HD 137010 b находится относительно близко к Земле, в будущем с помощью современных телескопов появится возможность получить больше информации об атмосфере и условиях на её поверхности. Для сравнения, ранее открытая ближайшая экзопланета Kepler-186f находится в четыре раза дальше и её звезда в 20 раз тусклее, чем у HD 137010 b.
Поэтому новое открытие имеет важное значение для научных исследований и ожидается его более детальное изучение в будущем.