Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida dunyodagi ilk tilla bilan qoplangan ko‘cha qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu loyiha, asosan, sayyohlar va zargarlik sohasi vakillarini jalb qilish hamda mahalliy zargarlik sanoatini rivojlantirishga qaratilgan. Mazkur tashabbus Ithra Dubai kompaniyasi tomonidan ilgari surilgan bo‘lib, loyiha tafsilotlari bosqichma-bosqich e’lon qilinishi kutilmoqda.
Ushbu yangilikni The Independent nashri xabar qildi. Rejaga ko‘ra, “tilla ko‘cha” yangi zargarlik kvartalining markaziy qismida joylashadi.
Bu hududda 1000 dan ortiq do‘kon faoliyat yuritishi, ularda tilla va zargarlik buyumlari bilan birga atir-upa va kosmetika mahsulotlari ham sotilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, kvartalda oltita yangi mehmonxona qurilishi ko‘zda tutilgan.
Mazkur hudud Dubayning qadimiy Tilla bozori yaqinida joylashadi. Loyiha qiymati hozircha ma’lum qilinmagan.
Dubay festivallari va chakana savdo boshqarmasi bosh direktori Ahmad al-Hajja ushbu loyiha haqida fikr bildirar ekan, oltin Dubay madaniyati va savdosining ajralmas qismi ekanini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha tarixiy merosga hurmat hamda ijodkorlik va barqaror rivojlanishni birlashtiradi.
Dubay dunyo oltin savdosining muhim markazlaridan biri hisoblanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, global oltin aylanmasining 20–25 foizi aynan Dubay orqali o‘tadi.
Amirlik asosan xom ashyo ko‘rinishidagi oltinni qabul qilib, uni qayta ishlash orqali eksport qiladi. Shuningdek, dunyodagi eng og‘ir tilla uzuk — “Taiba Najmat” ham Dubayda saqlanadi.
Ushbu uzukning vazni 64 kilogrammdan ortiq ekani aytiladi. Agar loyiha tasdiqlansa, Dubay yana bir bor “oltin poytaxti” unvonini mustahkamlaydi.
Tilla bilan qoplangan ko‘cha esa sayyohlar uchun eng ko‘zga ko‘ringan joylardan biriga aylanishi kutilmoqda.

В Дубае построят улицу, покрытую золотом
В городе Дубай Объединённых Арабских Эмиратов планируется строительство первой в мире улицы, покрытой золотом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект в основном направлен на привлечение туристов и представителей ювелирной отрасли, а также на развитие местной ювелирной промышленности. Инициатива была предложена компанией Ithra Dubai, подробности проекта ожидается объявлять поэтапно.
Об этом сообщает издание The Independent. Согласно плану, «золотая улица» расположится в центральной части нового ювелирного квартала.
В этом районе планируется открыть более 1000 магазинов, где будут продаваться золотые и ювелирные изделия, а также парфюмерия и косметика. Кроме того, в квартале предусмотрено строительство шести новых отелей.
Этот район находится рядом с древним Золотым рынком Дубая. Стоимость проекта пока не разглашается.
Генеральный директор Департамента фестивалей и розничной торговли Дубая Ахмад аль-Хаджа, комментируя проект, отметил, что золото является неотъемлемой частью культуры и торговли Дубая. По его словам, проект объединяет уважение к историческому наследию, творчество и устойчивое развитие.
Дубай считается одним из важных центров мировой торговли золотом. По данным, 20–25 процентов глобального оборота золота проходит именно через Дубай.
Эмират в основном принимает золото в сыром виде, перерабатывает его и экспортирует. Также в Дубае хранится самое тяжелое в мире золотое кольцо — «Taiba Najmat».
Говорят, что вес этого кольца превышает 64 килограмма. Если проект будет одобрен, Дубай ещё раз укрепит звание «золотой столицы».