Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiya bilan hududiy masalalarni hal qilish uchun asosiy shartni ochiq bayon qildi: Vladimir Putin bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqotsiz bu masalada jiddiy kelishuvga erishish qiyin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u Český rozhlas radiosiga bergan intervyusida ta’kidlagan. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina turli formatdagi muzokaralarga tayyor.
Ushbu jarayonda Rossiya ham, AQSH ham ishtirok etishi mumkin. Ammo hududlar taqdirini hal qilish masalasi, baribir, eng yuqori siyosiy darajadagi muloqotni talab qiladi.
Shuningdek, Zelenskiy “hududlar almashinuvi” haqidagi gap-so‘zlarga ham munosabat bildirdi. U bu fikrni ayrim siyosatchilardan eshitganini, lekin Donald Tramp bunday taklifni ilgari surmaganini qayd etdi.
Hozirgi vaziyat murakkab: talablar va qarshi pozitsiyalar keskin. Masalan, Reuters manbalariga ko‘ra, Rossiya Ukraina qo‘shinlarini ayrim sharqiy hududlardan chiqarishni talab qilgan.
Biroq Kiyev bu masalaga qat’iy munosabat bildirgan va hududlardan voz kechmasligini bir necha bor ta’kidlagan. Bu borada ABC News ham xabar bergan.
Bugungi kunning asosiy savoli shuki: to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqot uchun real imkoniyat ochiladimi yoki muzokaralar yana murakkab bosqichda qoladimi? Zelenskiyning fikriga ko‘ra, hudud masalasi shunday bir murakkab nuqtaki, uni faqat davlat rahbarlari darajasidagi muloqot orqali hal qilish mumkin.

Президент Украины Владимир Зеленский откровенно заявил об основном условии решения территориальных вопросов с Россией: без прямого диалога с Владимиром Путиным достичь серьезного соглашения по этому вопросу сложно. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он подчеркнул в интервью радиостанции Český rozhlas. По словам Зеленского, Украина готова к переговорам в различных форматах.
В этом процессе могут участвовать как Россия, так и США. Однако вопрос определения судьбы территорий требует, в любом случае, диалога на самом высоком политическом уровне.
Также Зеленский прокомментировал разговоры о «обмене территориями». Он отметил, что слышал такие идеи от некоторых политиков, но Дональд Трамп не выдвигал подобных предложений.
Текущая ситуация сложная: требования и противоположные позиции резко отличаются. Например, по данным источников Reuters, Россия потребовала вывести украинские войска из некоторых восточных районов.
Однако Киев занял твердую позицию по этому вопросу и неоднократно подчеркивал, что не откажется от территорий. Об этом также сообщало ABC News.
Главный вопрос на сегодня: откроется ли реальная возможность для прямого диалога или переговоры останутся на сложной стадии? По мнению Зеленского, территориальный вопрос настолько сложен, что его можно решить только через диалог на уровне глав государств.