Isroil armiyasi Eron bilan ziddiyatga tayyorlanmoqda
Isroil va Eron o‘rtasidagi ziddiyat kuchayib borayotgan bir paytda, Isroil armiyasi ehtimoliy keskin vaziyatlarga tayyorgarlikni oshirayotgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Isroil Qurolli kuchlari Bosh shtabi boshlig‘i Eyal Zamir yuqori qo‘mondonlar ishtirokidagi yig‘ilishda bayonot berdi. Zamirning ta’kidlashicha, armiya bir vaqtning o‘zida bir nechta yo‘nalishda vaziyatni tahlil qilmoqda va turli ehtimollarga tayyor turish rejimini kuchaytirmoqda.
Ushbu tayyorgarlik nafaqat mudofaa choralari bilan cheklanadi, balki zarurat tug‘ilganda hujumkor operatsiyalarni amalga oshirishga ham qaratilgan. Armiya strategiyasi turli jabhalarda faol harakat qilishga qaratilgan.
Shuningdek, Eyal Zamir HAMAS tomonidan 2023 yil 7 oktyabr kuni uyushtirilgan kutilmagan hujumdan muhim saboqlar olinishi kerakligini alohida ta’kidladi. Ushbu voqea Isroil uchun katta yo‘qotishlarga olib kelgan va xavfsizlik tizimida muammolarni ochib bergan edi.
Hozirgi vaziyatda mintaqadagi taranglik kuchayib borayotgani sezilmoqda. Har ikki tomon har qanday signallarni jiddiy qabul qilmoqda, bu esa yaqin haftalarda diplomatik harakatlar va harbiy tayyorgarlik bir vaqtda kuchayishini anglatadi.

Армия Израиля готовится к конфликту с Ираном
В то время как напряженность между Израилем и Ираном усиливается, стало известно, что армия Израиля повышает готовность к возможным острым ситуациям. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил начальник Генерального штаба Вооружённых сил Израиля Эяль Замир на совещании с участием высшего командования. По словам Замира, армия одновременно анализирует ситуацию по нескольким направлениям и усиливает режим готовности к различным возможностям.
Эта подготовка ограничивается не только оборонительными мерами, но и направлена на проведение наступательных операций при необходимости. Стратегия армии ориентирована на активные действия в различных сферах.
Кроме того, Эяль Замир особо подчеркнул, что необходимо извлечь важные уроки из неожиданного нападения ХАМАС, совершённого 7 октября 2023 года. Это событие привело к значительным потерям для Израиля и выявило проблемы в системе безопасности.
В текущей ситуации ощущается рост напряжённости в регионе. Обе стороны воспринимают любые сигналы серьёзно, что означает одновременное усиление дипломатических усилий и военной подготовки в ближайшие недели.