AQSh Ukrainaga energiya sohasi uchun va’da qilgan 250 million dollar mablag‘ni hanuz ajratmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *Reuters* xabar bermoqda. Ushbu mablag‘ning Ukrainadagi qishning qattiq sharoitida suyultirilgan gaz importini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, urush natijasida zarar ko‘rgan energetika infratuzilmasini tiklashga yordam berishi rejalashtirilgan edi.
Manbalarga ko‘ra, mablag‘larning bir qismi AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) orqali yo‘naltirilishi kerak bo‘lgan. Ammo avvalgi ma’muriyat davrida mazkur agentlik faoliyatining qisqarishi natijasida mablag‘ ajratilishi kechikkan.
Bu holatda asosiy masala pulni kim taqsimlashi bilan bog‘liq bo‘lib qolmoqda. Ayrim amaldorlar mablag‘ni AQSh Davlat departamenti orqali yo‘naltirishni taklif qilgan bo‘lsa, boshqalar bu vazifani AQSh Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasiga topshirishni ma’qul ko‘rmoqda.
Mazkur muammolar davomida AQSh Ukrainadagi strategik tarmoqlar, jumladan, muhim minerallar va investitsiya loyihalariga e’tibor qaratayotganiga oid ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu esa Vashingtonning Ukrainaga yordamda qisqa muddatli energiya muammolarini emas, balki uzoq muddatli iqtisodiy loyihalarni ustuvor ko‘rayotgani haqida savollarni yuzaga keltirmoqda.
Xulosa qilib aytganda, Ukrainaga yordam masalasi faqat energiya resurslari bilan emas, balki byurokratik jarayonlar bilan ham bog‘liq bo‘lib qolmoqda. Bu esa qishning sovuq kunlarida yanada keskinroq sezilmoqda.

США до сих пор не выделили обещанную помощь Украине
США до сих пор не выделили обещанные 250 миллионов долларов на энергетический сектор Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает *Reuters*. Эти средства планировалось использовать для поддержки импорта сжиженного газа в Украине в условиях суровой зимы, а также для восстановления энергетической инфраструктуры, пострадавшей в результате войны.
По данным источников, часть средств должна была быть направлена через Агентство США по международному развитию (USAID). Однако из-за сокращения деятельности этого агентства в предыдущей администрации выделение средств задержалось.
В данной ситуации основной вопрос связан с тем, кто будет распределять деньги. Некоторые чиновники предлагали направлять средства через Государственный департамент США, в то время как другие считают целесообразным поручить эту задачу Корпорации финансирования международного развития США.
В ходе этих проблем появились данные о том, что США уделяют внимание стратегическим отраслям в Украине, включая важные минералы и инвестиционные проекты. Это вызывает вопросы о том, что Вашингтон в помощи Украине ставит приоритетом не краткосрочные энергетические проблемы, а долгосрочные экономические проекты.
В заключение, вопрос помощи Украине связан не только с энергетическими ресурсами, но и с бюрократическими процессами. Это ощущается особенно остро в холодные зимние дни.