Jeffrey Epshteynga Ka’ba matosi sovg‘a qilingan
AQSh Adliya departamenti tomonidan e’lon qilingan hujjatlarga ko‘ra, 2017-yilda taniqli milliarder Jeffrey Epshteynga Ka’baning muqaddas matosidan bir parcha sovg‘a sifatida yuborilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu noyob sovg‘ani Birlashgan Arab Amirliklarida faoliyat yurituvchi bir guruh ishbilarmonlar taqdim etgan. Ka’baning matosi diniy va ma’naviy ahamiyatga ega bo‘lib, u musulmonlar uchun muqaddas joy sanaladi.
Ushbu mato har yili millionlab musulmonlar tomonidan ziyorat qilinadigan Ka’bani bezatadi. Sovg‘a sifatida yuborilgan mato parchasining o‘ziga xosligi shundaki, unga dunyo bo‘ylab musulmonlar tavof paytida qo‘l tekkizib, o‘z orzu va duolarini bildirishga intilishadi.
Aziza al-Ahmadi ismli ayol ushbu sovg‘ani yuborganlardan biri sifatida quyidagi fikrlarni bildirgan: “Bu mato parchasiga millionlab musulmonlarning qo‘li tekkan. Ular Ka’ba atrofida yetti marta tavof qilib, bu muqaddas joyda o‘z duolarini qoldiradilar va ularning ijobat bo‘lishidan umid qiladilar.” Ushbu voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Ko‘pchilik bunday noyob sovg‘aning qanday maqsadda taqdim etilgani va uning ma’nosi haqida turli fikrlar bildirmoqda.

Джэффри Эпштейну подарили ткань Каабы
Согласно документам, опубликованным Министерством юстиции США, в 2017 году известному миллиардеру Джеффри Эпштейну был подарен кусок священной ткани Каабы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, этот уникальный подарок был предоставлен группой бизнесменов, работающих в Объединённых Арабских Эмиратах. Ткань Каабы имеет религиозное и духовное значение и считается священным местом для мусульман.
Эта ткань украшает Каабу, которую ежегодно посещают миллионы мусульман. Особенность подаренного куска ткани в том, что мусульмане по всему миру при обходе Каабы стараются прикоснуться к ней, выражая свои желания и молитвы.
Женщина по имени Азиза аль-Ахмади, одна из тех, кто отправил этот подарок, высказалась следующим образом: «К этому куску ткани прикоснулись миллионы мусульман. Они совершают семь обходов вокруг Каабы, оставляют свои молитвы в этом священном месте и надеются на их исполнение.» Это событие вызвало широкие обсуждения в социальных сетях.
Многие высказывают различные мнения о целях предоставления такого уникального подарка и его значении.